Marnujemy 40 proc. kupionej żywności

Skala marnowania żywności jest ogromna. Wyrzucamy 40 proc. zakupów spożywczych o wartości nawet kilkunastu tysięcy złotych rocznie! 73% Polaków uważa, że sposobem na ograniczenie marnowania żywności jest lepszy system organizacji jej przechowywania. 84% z nas jest przekonanych, że kupowane produkty spożywcze dłużej zachowałyby przydatność, gdyby były właściwie przechowywane.

Przechowywanie produktów w odpowiednich warunkach i wykorzystanie nowoczesnych technologii w lodówkach może istotnie pomóc zmniejszyć skalę marnowania żywności.

Co marnujemy najczęściej?

Podczas lockdownu Polacy poświęcali cotygodniowym zakupom więcej uwagi niż dotychczas. Mimo to badanie firmy Samsung wykazało, że brakuje nam wiedzy, gdzie należy przechowywać najczęściej używane produkty spożywcze. Nie wiemy czy trzymać je w lodówce czy na wierzchu. Właśnie ta niewiedza jest przyczyną marnowania żywności w gospodarstwach domowych. To marnotrastwo to nawet kilkanaście tysięcy złotych rocznie.

Produkty, które najczęściej są wyrzucane to owoce. Większość osób nieprawidłowo przechowuje gruszki (80%), jabłka (84%) i pomarańcze (84%), umieszczając je na wierzchu. Okazuje się, że trzymanie ich w lodówce znacznie przedłuża świeżość. Z danych wynika też, że w największym stopniu ulegają zepsuciu świeże zioła (43%), dania gotowe (42%) oraz sosy/dodatki (42%). Zaskakuje fakt, że droga żywność, np. gotowe posiłki przeznaczone do zamrożenia, przechowywane są w lodówce, gdzie szybko psują się.

Dane pokazują również, że do najczęstszych przyczyn marnowania żywności w gospodarstwie domowym należą:

– niesprawdzanie terminu przydatności do spożycia (42%),

– nieplanowanie posiłków przed zakupami (29%)

– zapominanie, że dane produkty już znajdują się w naszej lodówce (27%).

Sposób na przechowywanie żywności

W Polsce niemal cztery osoby na pięć (78%) czują się winne z powodu ilości marnowanej żywności. W wyniku lockdownu ponad połowa (51%) jest bardziej świadoma tego, ile produktów spożywczych wyrzuca. Bardzo cieszy fakt, że aż 74% osób ma plan, jak zaradzić temu problemowi w swoim gospodarstwie domowym.

Co musisz wiedzieć, żeby nie marnować jedzenia?

  • Pamiętaj, że różne owoce i warzywa wymagają odmiennych warunków przechowywania. Np. awokado, brzoskwinie i melony, zanim dojrzeją, należy przechowywać poza lodówką. Dopiero potem schować do lodówki, aby zapobiec ich zepsuciu
  • Dostosuj lodówkę do własnych potrzeb – dzięki nowym, elastycznym półkom w lodówkach Grand+ łatwiej rozmieścisz wszystkie artykuły spożywcze, nawet te niewymiarowe
  • Modele z technologią No Frost zagwarantują świeżość produktów. Przy tym unikasz oblodzenia wnętrza lodówki, co oszczędza kłopotów z rozmrażaniem i utrzymywaniem urządzenia w czystości
  • Pamiętaj o odpowiedniej wilgotności. W jej utrzymaniu pomagają specjalne szuflady z funkcją regulacją wilgotności – pozwolą one utrzymać chrupkość świeżych owoców i warzyw w lodówce
  • Surowe mięso, drób i ryby należy zawsze przechowywać w opakowaniu na dolnej półce lodówki. W ten sposób zapachy nie rozejdą się po całym wnętrzu urządzenia, a soki nie będą kapały na inne produkty. Strefa Optimal Fresh+ w lodówce Samsung pozwala na dłuższe przechowywanie mięsa, a także owoców i warzyw. W jednej komorze systemu Optimal Fresh+ możemy ustawić dwie strefy z różnymi temperaturami.