Gdzie wyrzucać świąteczne śmieci – uliczna edukacja ekologiczna

Gdzie wyrzucić stłuczoną bombkę lub papier po prezentach? Dowiesz się z plakatów jeżdżących na autobusach czy znajdujących się na wiatach przystanków. 

Kolejna odsłona świetnej i trafionej w sedno kampanii edukacyjnej m. st. Warszawa. Tym razem z tematem przewodnim świąteczno-noworocznym.  Ktoś popatrzył w kalendarz i zaplanował tak, aby na przełomie grudnia i stycznia przypomnieć mieszkańcom o zasadach segregacji produktów często wyrzucanych w tym czasie. Na przykład bombek, papieru prezentowego czy wstążek.

Jasny cel, przejrzysty komunikat

Kampania edukacyjna trwa na ulicach stolicy już kilkanaście miesięcy. My dostrzegliśmy plakaty głównie na autobusach, wiatach przystankowych i bilbordach. Nie daje się ich nie zauważyć! Cel kampanii jest świetny – nie tylko przypomina o konieczności segregacji, ale przede wszystkim uczy jak prawidłowo ją robić. – To właśnie z plakatu w mieście dowiedziałam się, gdzie w końcu trzeba wrzucać skorupki po jajkach i chleb. Te dwa produkty zawsze wzbudzały w moim domu i wśród znajomych dyskusję, gdzie należy je wyrzucać. Teraz już wiem – mówi mieszkanka Saskiej Kępy.

Wsparcie od miasta

Biorąc pod uwagę różnorodność produktów wypełniających nasze śmietniki trudno wyobrazić sobie sytuację, gdzie zawsze wiemy, jak segregować. Gdzie wyrzucać poszczególne produkty, jak je odpowiednio przygotować. W razie wątpliwości polecamy stronę: https://segregujna5.um.warszawa.pl, gdzie wystarczy wpisać nazwę produktu i wyskakuje jasna instrukcja dotycząca segregacji. Na przykład chleb: Chleb – wyrzuć do pojemnika na bioodpady. ALE: Pieczywo z masłem, wędliną lub serem wyrzuć do zmieszanych ponieważ do BIO nie wyrzucamy resztek pochodzenia zwierzęcego. Pamiętaj o tym żeby nie marnować jedzenia. Nadmiar możesz oddać do jadłodzielni.

Dodatkowe materiały

Dodatkowe materiały na temat zasad segregacji można pobrać bezpośrednio ze strony www.czysta.um.warszawa.pl: ulotka informacyjna oraz plakat informacyjny