100 milionów butelek zwrotnych na śmietniku

Butelka zwrotna to najbardziej przyjazne środowisku opakowanie. Może krążyć w obiegu nawet 25 razy. Gdy tylko jest zwrócona do sklepu, otrzymuje nowe życie, które może trwać ponad 5 lat. Ma to realny wpływ na ograniczenie ilości odpadów oraz emisji CO2 do atmosfery.

100 milionów i więcej

Jaka jest skala zjawiska niezwracania butelek? Grupa Żywiec, jeden z największych producentów napojów w butelkach zwrotnych, szacuje że roczny deficyt zwrotek dochodzi nawet do 100 mln sztuk. Oznacza to, że aż tyle butelek od tego producenta ląduje na śmietnikach. Jeżeli weźmiemy pod uwagę dane od innych producentów, liczba ta może być naprawdę porażająca.
Warto więc wspierać wszystkie akcje mające na celu wywołanie w nas nawyku korzystania z opakowań zwrotnych. Jedną z ciekawszych tego typu inicjatyw jest „Wielka Zwrotka Ż”. W ramach tej akcji Żywiec umożliwia oddawanie do sklepów biorących udział w akcji wszystkich swoich butelek zwrotnych, także bez paragonu.

Zyskuje i klient i sklep

Za każdą butelkę zwróconą bez paragonu sprzedawca zapłaci 0,35 zł. Z kolei sklep biorący udział w akcji zyskuje 0,15 zł od każdej butelki. To zachęta do uczestnictwa w akcji oraz pokrycie kosztów związanych z koniecznością sortowania i zabezpieczenia dodatkowej powierzchni na składowanie opakowań.
Lista punktów sprzedaży, które dołączyły do „Wielkiej Zwrotki Ż”, jest wciąż otwarta. Dlatego każdy chętny sklep może dołączyć do projektu. Obecnie w akcji bierze udział prawie 8 tys. sklepów.

Spis sklepów dostępny jest na stronie: www.wielkazwrotkaZ.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *