Do warszawskich recyklomatów trafiło już ponad 680 tys. opakowań szklanych, plastikowych i wykonanych z metalu. Recyklomaty są w Warszawie od połowy 2019 roku i od początku zdobyły serca mieszkańców.
Przyjemne z pożytecznym
– Ten projekt łączy przyjemne z pożytecznym. Warszawiacy są nagradzani za troskę o środowisko. W ramach akcji przypominamy, że puste puszki czy butelki to surowce, które można odzyskać i dać im nowe życie – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Mieszkańcy pomogli nam zebrać ponad 427 tys. butelek plastikowych, 132,5 tys. butelek szklanych i prawie 122 tys. puszek. To duży sukces na drodze do czystszego, bardziej przyjaznego miasta.
Akcja jest efektem współpracy firmy Coca-Cola i Fundacji Nasza Ziemia. Dziesięć automatów stanęło w popularnych punktach miasta. Można do nich wrzucać plastikowe i szklane butelki oraz aluminiowe puszki (niezgniecione).
Przyjemne z pożytecznym
Wystarczy uruchomić aplikację „ECO Portfel” na smartfonie, zeskanować swój indywidualny kod na recyklomacie i wrzucać pojedynczo surowce. Uzbierane ECO-punkty można wymieniać na zniżki, np. bilety do Teatru Capitol. Miasto prowadzi rozmowy na temat zwiększenia puli nagród wraz z zakończeniem lockdownu.
Aplikacja, służąca do zbierania ECO-punktów, jest dostępna w systemie Android i iOS. System jest ekologiczny – maszyny nie wymagają drukowania paragonów i posiadania kart. Punkty ECO nie tracą swej ważności, można je wymienić w dowolnym momencie.
Najczęściej trafia plastik
Od uruchomienia maszyn (od połowy 2019 r.) do recyklomatów trafiło już:
Frakcja | Liczba (w tys. sztuk) |
plastik | 427 115 |
aluminium | 121 875 |
szkło | 132 487 |
681 477 |
Zebrane odpady są przekazywane do recyklingu. Te, które trafiły do automatów przez pomyłkę – do dalszej segregacji. Butelki szklane, plastikowe oraz puszki aluminiowe – to produkty, które mogą trafiać do recyklomatów. Nie wolno do nich wrzucać kartonów po sokach, puszek po konserwach czy opakowań po chemii, gdyż mogą uszkodzić automaty.
Akcja #RadyNaOdpady
Projekt jest elementem warszawskiej kampanii edukacyjnej o zasadach selektywnej zbiórki odpadów. Akcja #RadyNaOdpady zachęca i podpowiada, jak należy segregować papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, resztki bio i frakcje zmieszane. Wskazówki można śledzić na Facebooku i czysta.um.warszawa.pl.
Lokalizacje recyklomatów:
- Białołęka (ul. Strumykowa 21, przy Białołęckim Ośrodku Sportu),
- Bielany (ul. Jarzębskiego, przy Urzędzie Dzielnicy Bielany),
- Mokotów (ul. Obrzeżna 12a, przy Szkole Podstawowej nr 20),
- Ochota (pl. Narutowicza, przy budynku dyspozytorni Tramwajów Warszawskich),
- Praga-Południe (ul. Grochowska 274, przy Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe),
- Praga-Północ (ul. Jagiellońska 47i, przy parkingu wielopoziomowym),
- Śródmieście (pl. Mirowski 1A, przy Hali Gwardii),
- Ursynów (al. KEN 61, przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów),
- Żoliborz (ul. Marii Kazimiery 1),
- Żoliborz (ul. Potocka 1a, przy wejściu do Ośrodka Sportu i Rekreacji).
Fot. Coca-Cola