Zapracowane recyklomaty w Warszawie

Do warszawskich recyklomatów trafiło już ponad 680 tys. opakowań szklanych, plastikowych i wykonanych z metalu. Recyklomaty są w Warszawie od połowy 2019 roku i od początku zdobyły serca mieszkańców. 

Przyjemne z pożytecznym

– Ten projekt łączy przyjemne z pożytecznym. Warszawiacy są nagradzani za troskę o środowisko. W ramach akcji przypominamy, że puste puszki czy butelki to surowce, które można odzyskać i dać im nowe życie – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Mieszkańcy pomogli nam zebrać ponad 427 tys. butelek plastikowych, 132,5 tys. butelek szklanych i prawie 122 tys. puszek. To duży sukces na drodze do czystszego, bardziej przyjaznego miasta.

Akcja jest efektem współpracy firmy Coca-Cola i Fundacji Nasza Ziemia. Dziesięć automatów stanęło w popularnych punktach miasta. Można do nich wrzucać plastikowe i szklane butelki oraz aluminiowe puszki (niezgniecione).

Przyjemne z pożytecznym

Wystarczy uruchomić aplikację „ECO Portfel” na smartfonie, zeskanować swój indywidualny kod na recyklomacie i wrzucać pojedynczo surowce. Uzbierane ECO-punkty można wymieniać na zniżki, np. bilety do Teatru Capitol. Miasto prowadzi rozmowy na temat zwiększenia puli nagród wraz z zakończeniem lockdownu.

Aplikacja, służąca do zbierania ECO-punktów, jest dostępna w systemie Android i iOS. System jest ekologiczny – maszyny nie wymagają drukowania paragonów i posiadania kart. Punkty ECO nie tracą swej ważności, można je wymienić w dowolnym momencie.

Najczęściej trafia plastik

Od uruchomienia maszyn (od połowy 2019 r.) do recyklomatów trafiło już:

FrakcjaLiczba (w tys. sztuk)
plastik427 115
aluminium121 875
szkło132 487
 681 477

Zebrane odpady są przekazywane do recyklingu. Te, które trafiły do automatów przez pomyłkę – do dalszej segregacji. Butelki szklane, plastikowe oraz puszki aluminiowe – to produkty, które mogą trafiać do recyklomatów. Nie wolno do nich wrzucać kartonów po sokach, puszek po konserwach czy opakowań po chemii, gdyż mogą uszkodzić automaty. 

Akcja #RadyNaOdpady

Projekt jest elementem warszawskiej kampanii edukacyjnej o zasadach selektywnej zbiórki odpadów. Akcja #RadyNaOdpady zachęca i podpowiada, jak należy segregować papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, resztki bio i frakcje zmieszane. Wskazówki można śledzić na Facebooku i czysta.um.warszawa.pl.

Lokalizacje recyklomatów:

  1. Białołęka (ul. Strumykowa 21, przy Białołęckim Ośrodku Sportu),
  2. Bielany (ul. Jarzębskiego, przy Urzędzie Dzielnicy Bielany),
  3. Mokotów (ul. Obrzeżna 12a, przy Szkole Podstawowej nr 20),
  4. Ochota (pl. Narutowicza, przy budynku dyspozytorni Tramwajów Warszawskich),
  5. Praga-Południe (ul. Grochowska 274, przy Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe),
  6. Praga-Północ (ul. Jagiellońska 47i, przy parkingu wielopoziomowym),
  7. Śródmieście (pl. Mirowski 1A, przy Hali Gwardii),
  8. Ursynów (al. KEN 61, przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów),
  9. Żoliborz (ul. Marii Kazimiery 1),
  10. Żoliborz (ul. Potocka 1a, przy wejściu do Ośrodka Sportu i Rekreacji).

Fot. Coca-Cola