Warszawa, 25.07.2024 (ISBnews) – Orlen Synthos Green Energy (OSGE) we współpracy z 17 firmami z 10 państw członkowskich UE i Norwegii złożyli wniosek o utworzenie grupy roboczej dedykowanej wdrożeniu technologii BWRX-300 w Europie, podał OSGE. Grupa będzie
działać w ramach Europejskiego Sojuszu Przemysłowego na rzecz SMR, który został powołany przez Komisję Europejską w lutym tego roku.
Wniosek o utworzenie grupy roboczej przygotowany został przez OSGE we współpracy z GE Hitachi – twórcą technologii BWRX-300 oraz z 16 członkami sojuszu wywodzącymi się z 11 państw. Wszyscy partnerzy są zainteresowani rozwojem lub uczestnictwem w procesie rozwoju BWRX-300 w Europie na różnych płaszczyznach. Wszyscy mają wieloletnie doświadczenie na rynku energetycznym, działając jako deweloperzy, koncerny energetyczne, firmy projektowe i inżynieryjne z kompetencjami do budowy niezbędnego łańcucha dostaw, podkreślono.
"BWRX-300 nie tylko ma potencjał, aby być pierwszym reaktorem SMR, który powstanie w UE, ale także stwarza europejskim firmom możliwości znacznego udziału w budowie, z produkcją kluczowych komponentów na terenie Unii włącznie. Dedykowana grupa robocza
skupiająca 18 firm potwierdza duże zainteresowanie technologią BWRX-300 ze strony europejskich podmiotów. Wierzę, że wśród członków Europejskiego Sojuszu Przemysłowego na rzecz SMR, który wciąż jest otwarty na nowych uczestników, znajdą się kolejne podmioty zainteresowane dołączeniem do grupy" – powiedział prezes OSGE Rafał Kasprów, cytowany w komunikacie.
"Współpraca międzynarodowa jest kluczem do pomyślnego wdrożenia nowych technologii jądrowych. Firmy tworzące grupę roboczą skupiającą się na BWRX-300 wnoszą szereg doświadczeń oraz wiedzę, co pomoże przyspieszyć rozwój naszej technologii SMR w UE i na całym świecie" – dodał wiceprezes wykonawczy ds. zaawansowanych technologii jądrowych w GEH Sean Sexstone.
Orlen Synthos Green Energy (OSGE) to spółka powołana przez Orlen i Synthos Green Energy, której misją jest zbudowanie floty reaktorów BWRX-300 od amerykańsko-japońskiej firmy GE-Hitachi Nuclear Energy.
Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 278,51 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
Grupa kapitałowa Synthos jest czołowym producentem surowców chemicznych w Polsce i Europie. Była notowana na GPW od 2004 r. do kwietnia 2018 r.
(ISBnews)