Warszawa, 25.07.2024 (ISBnews) – Komisja Europejska (KE) podjęła decyzję o wszczęciu postępowania przeciw Polsce w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, za niespełnienie celów w zakresie zbiórki i recyklingu odpadów, podała Komisja.
Oprócz Polski zawiadomienia skierowano do pozostałych państw UE: Belgii, Bułgarii, Czech, Danii, Niemiec, Estonii, Irlandii, Grecji, Hiszpanii, Francji, Chorwacji, Włoch, Cypru, Łotwy, Litwy, Luksemburga, Węgier, Malty, Holandii, Austrii, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Słowacji, Finlandii i Szwecji.
"Dyrektywa ramowa w sprawie odpadów (dyrektywa 2008/98/WE) zmieniona dyrektywą (UE 2018/851) ustala prawnie wiążące cele dotyczące przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. Bułgaria, Czechy, Dania, Hiszpania, Francja, Chorwacja, Włochy, Cypr, Łotwa, Litwa, Węgry, Malta, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Finlandia i Szwecja nie osiągnęły celu 50% na rok 2020 dotyczącego przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych (takich jak papier, metal, plastik i szkło)" – czytamy w komunikacie.
Ponadto dyrektywa w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE) ustala cele dotyczące ich zbierania, odzysku i recyklingu. Minimalny wskaźnik zbierania, który państwa członkowskie muszą osiągnąć corocznie, wynosi 65% średniej masy sprzętu elektrycznego i elektronicznego wprowadzonego do obrotu w ciągu trzech poprzednich lat.
Większość państw członkowskich nie zebrała wystarczającej ilości ZSEE oddzielnie, w związku z czym nie osiągnęła unijnego celu, podała KE.
"Państwa członkowskie powinny zwiększyć swoje wysiłki wdrożeniowe w celu spełnienia wyżej wymienionych obowiązków. W tym względzie państwa członkowskie mogłyby polegać na zaleceniach dla poszczególnych krajów określonych w sprawozdaniu wczesnego ostrzegania dotyczącym odpadów z 2023 r." – czytamy w komunikacie.
Pomoże to również państwom członkowskim w osiągnięciu nadchodzących celów na lata 2025, 2030 i 2035, ustanowionych w ostatnich zmianach przepisów UE dotyczących odpadów, podała Komisja.
Zwróciła się w tej sprawie z zawiadomieniem do każdego z 27 państw członkowskich, które mają teraz dwa miesiące na odpowiedź i zajęcie się niedociągnięciami zgłoszonymi przez KE.
W przypadku braku zadowalających odpowiedzi Komisja może zdecydować o wydaniu uzasadnionych opinii.
(ISBnews)