Tauron planuje oddać farmę wiatrową Warblewo o mocy 30 MW i dwie inne do końca 2024 r.

Warszawa, 11.07.2024 (ISBnews) – Tauron Zielona Energia – spółka z Grupy Tauron – planuje uruchomienie elektrowni wiatrowej Warblewo o mocy 30 MW, a także dwóch kolejnych elektrowni wiatrowych do końca tego roku, wynika z komunikatu Taurona.

"Jako Tauron intensyfikujemy prace nad rozbudową mocy wytwórczych zainstalowanych w turbinach wiatrowych na lądzie. W ramach obecnej strategii do 2030 roku będzie to 1,1 GW mocy. Chcemy, aby udział OZE w naszym miksie wytwórczym istotnie rósł, dlatego jeszcze w tym roku przestawimy zaktualizowane założenia strategiczne" – powiedział wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju Michał Orłowski, cytowany w komunikacie.

Inwestycją, której oddanie do użytku zaplanowane jest na połowę września br. jest farma wiatrowa Warblewo. Instalacja o mocy 30 MW znajduje się w województwie pomorskim, w okolicach Słupska. W jej skład wchodzi 15 turbin wiatrowych Vestas V100 o mocy 2 MW każda, wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W kwietniu 2024 r. Tauron zakończył na terenie budowy kluczowe prace montażowe.

"Obecnie znajdujemy się w ostatniej fazie realizacji projektu, w tym uzyskiwania wymaganych prawem decyzji administracyjnych. Dzięki staraniom zespołu projektowego odnotowaliśmy przyśpieszenie prac względem planowanego harmonogramu. Po zakończeniu procedury odbiorowej i uzyskaniu formalnych pozwoleń, będziemy mogli oficjalnie ogłosić przekazanie farmy wiatrowej Warblewo do eksploatacji" – dodała wiceprezes zarządu Tauron Zielona Energia Monika Piątkiewicz.

Dodatkowo Tauron intensyfikuje prace na terenie budowy farmy wiatrowej Sieradz, w gminie Wróblew (województwo łódzkie, powiat sieradzki). Inwestycja o mocy blisko 24 MW składa się z ośmiu turbin. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2025 rok.

Moc wszystkich budowanych obecnie w grupie OZE to 365 MW. Poza farmami Warblewo i Sieradz, Tauron buduje jeszcze trzy elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 120 MW – Mierzyn (58,5 MW), Gamów (33,8 MW) i Nowa Brzeźnica (20 MW) oraz trzy farmy fotowoltaiczne, wymieniono w materiale.

Ponadto, firma stale rozwija portfel projektów i powiększa udział zielonych źródeł mocy w miksie energetycznym grupy, zapraszając deweloperów zainteresowanych współpracą w ramach wspólnego rozwoju projektów farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

Tauron Zielona Energia jest głównym realizatorem celów strategicznych Grupy Tauron, związanych z rozbudową mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii. TZE odpowiada za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycje projektów, a także za prowadzenie nadzoru inwestycyjnego nad farmami fotowoltaicznymi i lądowymi farmami wiatrowymi.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. Spółka miała 42,66 mld zł przychodów ze sprzedaży w 2023 r.

(ISBnews)