Grupa Recykl planuje docelowo instalacje PV o mocy ok. 3 MW przy każdym zakładzie – wywiad

Warszawa, 10.06.2024 (ISBnews) – Grupa Recykl planuje uruchomienie instalacji fotowoltaicznej o mocy ok. 3 MW przy każdym z trzech swoich zakładów w Polsce do 2030 roku, poinformował ISBnews prezes Maciej Jasiewicz.

"Docelowo, w perspektywie 2030 roku, chcielibyśmy, żeby przy każdym naszym zakładzie funkcjonowała farma fotowoltaiczna o mocy około 3 MW, dzięki czemu nawet 50-70% zapotrzebowania tych zakładów na energię pochodziłoby z własnych źródeł" – powiedział Jasiewicz w rozmowie z ISBnews.

Szef Grupy Recykl zaznaczył, że do końca 2024 roku, zgodnie z założeniami, rozbudowana zostanie farma w Śremie, która w I etapie miała moc 1,8 MW.

"Przyznano nam warunki zabudowy na 1,3 MW, dlatego instalacja w Śremie będzie miała docelowo moc 3,1 MW, co powinno pozwolić na dojście do 40-45% zapotrzebowania tego zakładu na energię" – wyjaśnił.

Z kolei w przyszłym roku powinna ruszyć budowa instalacji przy kolejnym zakładzie spółki w Krośnie Odrzańskim.

"Rozpoczęliśmy także przygotowania do podobnej inwestycji w Krośnie, tylko z uwagi na kształt terenu musieliśmy dokupić w tym celu przylegającą do zakładu działkę i planujemy zakup kolejnej. W pierwszym etapie, w 2025 roku, chcemy wybudować tam farmę o mocy 1,3 MW, a docelowo, po zakończeniu procesu odrolnienia działki, rozbudować ją o kolejne 1,5 MW" – wymienił prezes.

Z kolei budowa farmy PV w Chełmie to relatywnie najdłuższa perspektywa.

"Najdłużej potrwa proces budowy instalacji PV na dzierżawionym terenie w Chełmie, gdzie prace inwestycyjne ruszą najprawdopodobniej najwcześniej w 2026 roku, ale docelowo również tu miałoby powstać ok. 3 MW. Przy czym wszystkie nowo powstające instalacje, poza istniejącym, pierwszym etapem farmy w Śremie, mają już być wyposażone w magazyny energii, które pozwolą zmaksymalizować wykorzystanie produkowanej energii na potrzeby własne naszych zakładów" – podsumował Jasiewicz.

Spółki z Grupy Recykl prowadzą zbiórkę zużytych opon, wytwarzają granulat gumowy wykorzystywany w wielu dziedzinach gospodarki, a także oferują usługi recyklingu i odzysku zużytych opon oraz w imieniu producentów i importerów opon prowadzą rozliczenia z tytułu opłaty produktowej. Spółka jest notowana na NewConnect od 2011 r.

Piotr Apanowicz

(ISBNews)