MFiPR: Podpisano pierwsze umowy ws. inwestycji w smart grid w Polsce Wschodniej

Warszawa, 15.05.2024 (ISBnews) – Podpisano pierwsze umowy o dofinansowanie inwestycji w inteligentne sieci energetyczne w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR). Celem inwestycji jest włączanie do sieci rozproszonych, odnawialnych źródeł energii, by zwiększyć stabilność dostaw energii do odbiorców i ograniczenie strat sieciowych.

"Wsparte ze środków programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) inwestycje dotyczą inteligentnych sieci energetycznych (z ang. smart grid). To sieci dystrybucyjne i powiązane z nimi wszelkie technologie informatyczno-telekomunikacyjne, które łączą działania każdej ze stron – wytwórców, dystrybutorów i odbiorców energii elektrycznej" – podano w komunikacie.

Pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie w działaniu 2.1 Dystrybucja energii programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej został rozstrzygnięty w styczniu 2024 r. Skierowany był do dużych przedsiębiorstw tzw. operatorów systemów dystrybucji energii. Do dofinansowania rekomendowano sześć projektów wojewódzkich, na łączną kwotę dofinansowania blisko 280 mln zł.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska, jako instytucja pośrednicząca FEPW, podpisało pierwsze trzy umowy dot. rozwoju inteligentnej sieci elektroenergetycznej na terenie Oddziału Warszawa PGE Dystrybucja S.A. rozwój inteligentnej sieci elektroenergetycznej na terenie Oddziału Skarżysko-Kamienna PGE Dystrybucja S.A. oraz rozwój inteligentnych sieci elektroenergetycznych Energa-Operator SA O/Płock i O/Olsztyn w celu zwiększenia potencjału dla przyłączenia OZE, podał MFiPR.

Podpisanie kolejnych umów planowane jest w najbliższych tygodniach, podano także.

Jak wyjaśniono, nowoczesne, inteligentne systemy dystrybucji energii dają m.in. możliwość bilansowania ilości energii w sieci, co przekłada się na sprawność podłączania rozproszonych odnawialnych źródeł energii (OZE).

Wschodnie województwa wyróżniają się na tle kraju wyższym tempem produkcji energii z OZE (13-krotny wzrost w 2022 r. w stosunku do 2005 r., w kraju – prawie 10-krotny) oraz 2 razy wyższym udziałem takiej energii w stosunku do ogółu wyprodukowanej energii (w 2022 r. dla kraju – 21%, w PW – 42%).

Budżet programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027 wynosi 2,65 mld euro.

(ISBnews)