Tauron chce mieć minimum 873 MW mocy z OZE na koniec 2024 r.

Warszawa, 19.04.2024 (ISBnews) – Zainstalowana moc Grupy Tauron Polska Energia w odnawialnych źródłach energii (OZE) wyniesie co najmniej 873 MW na koniec 2024 r., w porównaniu do 696 MW na koniec 2023 r., poinformował wiceprezes zarządu ds. zarządzania majątkiem i rozwoju Michał Orłowski.

"Obecnie w realizacji mamy 8 projektów OZE o mocy 364 MW, z czego planowane jest oddanie do użytku w tym roku 5 projektów wiatrowych i fotowoltaicznych o mocy 176,5 MW" – powiedział Orłowski podczas konferencji prasowej.

W sumie w realizacji są projekty wiatrowe o mocy 165 MW, z których ukończenie w tym roku spodziewane jest w przypadku projektów o mocy 121,5 MW, a także projekty fotowoltaiczne o mocy 199 MW, z których w tym roku planowane jest ukończenie ok. 55 MW.

Tym samym planowana zainstalowana moc wytwórcza z OZE na koniec 2024 r. wyniesie 873 MW.

"Będziemy pracowali nad dynamizacją tego kierunku. W tzw. pipeline projektów OZE na różnym etapie mamy kilkakrotnie więcej mocy niż projektów w realizacji. Przyglądamy się potencjalnym zakupom gotowych farm, będziemy starali się sfinalizować jakieś transakcje w tym roku" – dodał wiceprezes.

Według niego, spółka będzie pracować zarówno nad wprowadzeniem w tym roku nowych projektów do realizacji, jak i nad akwizycjami projektów – zarówno gotowych, na etapie ready to build, jak i na wcześniejszych etapach.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. Spółka miała 42,66 mld zł przychodów ze sprzedaży w 2023 r.

(ISBnews)