NFOŚiGW podpisał umowy dot. programu 'Czyste Powietrze’ na 6,4 mld zł

czyste powietrze

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podpisał umowy z 16 wojewódzkimi funduszami na dystrybucję środków w ramach programu „Czyste Powietrze”. Łączna wartości wyniesie 6,4 mld zł, poinformowała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Szacujemy, że przy ok. 6 tys. wniosków w programie 'Czyste Powietrze’, te środki zabezpieczają okres 2-letni. Kwota 6,4 mld zł powinna wystarczyć na wsparcie ok. 145,5 tys. gospodarstw domowych, biorąc pod uwagę średnie dofinansowanie — powiedziała Hennig-Kloska —Według naszych szacunków, w ramach tej puli środków uda się wymienić ok. 11,26 tys. źródeł ciepła i zrealizować ok. 97 tys. modernizacji budynków — dodała Hennig-Kloska.

Prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak poinformowała, że od początku 2024 r. Fundusz podjął szereg działań, mających na celu zapewnienie i opłacenie wcześniejszych zaległości . Przeznaczono na to kwotę 1,4 mld zł, w tym ponad 860 mln zł to środki z KPO.

Od 22 kwietnia 2024 r. wchodzi nowa wersja programu „Czyste Powietrze”. Zmiany w programie obejmują trzy ważne elementy:

  1. Obowiązek wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (tzw. lista ZUM). Lista ta zapewni, że urządzenia, finansowane ze środków publicznych, spełnią określone normy techniczne. Nie narażą też mieszańców Polski na nadmierne koszty związane z ich użytkowaniem.
  2. Ograniczenie nadużyć, dlatego wprowadzamy możliwość uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo jeden lokal mieszkalny w takim budynku. Beneficjent, który raz skorzysta z najwyższego poziomu dofinansowania, będzie mógł wnioskować o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach podstawowego poziomu dofinansowania.
  3. W trosce o osoby biorące dotacje zostaną wprowadzone też nowe zapisy umowne dot. dotacji z prefinansowaniem (wypłata zaliczki na konto wykonawcy po złożeniu do wfośigw podpisanej własnoręcznie przez beneficjenta dyspozycji wypłaty zaliczki z kopią faktury zaliczkowej). A także dotyczące dotacji przez pełnomocnika (wymóg pełnomocnictwa z podpisem własnoręcznym wnioskodawcy poświadczonym notarialnie).

Program „Czyste powietrze” pozwala na wymianę źródła ciepła z węglowego na bardziej ekologiczne oraz na kompleksową termomodernizację domu.