MKiŚ przedstawi strategię dla ciepłownictwa do końca tego roku

temomodernizacja

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) planuje przedstawić strategię dla ciepłownictwa do końca tego roku, zapowiedziała wiceminister Urszula Zielińska. Będzie ona oparta na trzech filarach. Pierwszy to efektywność energetyczna. Drugim będą odnawialne źródła energii (z naciskiem na magazynowanie energii). Trzecim będzie transformacja cyfrowa.

Strategia ciepłownictwa powstanie w tym roku, do końca tego roku. Będzie wynikała ze zaktualizowanej strategii Krajowy plan na rzeczy energii i klimatu 2030, którą planujemy wypracować do lipca tego roku – powiedziała Zielińska podczas konferencji w Senacie pt. „Ciepłownictwo przyszłości. Jak budować nowoczesny system ogrzewania mieszkań i wody dla ok. 15 mln Polaków?”.

Według zespołu, który pracuje nad ciepłownictwem w Ministerstwie, naszym zdaniem ta transformacja powinna być oparta o trzy filary. Po pierwsze, efektywność energetyczna; po drugie, odnawialne źródła energii – z bardzo dużym naciskiem, na […] magazynowanie energii, które może być świetnym zasobem i niskonakładowym w porównaniu z innymi technologiami i otworzyć nam nowe usługi, nowe możliwości; i transformacją cyfrową — powiedziała Zielińska.

Ciepłownictwo – nacisk na magazynowanie

Magazynowanie jest dziś wyzwaniem, jest dużym potencjałem i widzimy konieczność budowy i wsparcia finansowania magazynowania ciepła, tak żeby ustabilizować źródła polegające na miksach. […] Dodatkowe wyzwanie to wciąż niski udział systemów efektywnych energetycznie, które już właściwie za chwilę będą jedynymi, które będą wspierane przez środki publiczne, środki europejskie. A dzisiaj tych systemów w skali kraju widzimy na razie około 20 proc., czyli 1/5 systemów ciepłowniczych to są systemy efektywne energetycznie i w tym kierunku musimy pracować i ten kierunek musimy wspierać, również funduszami – dodała wiceminister.

Ciepłownictwo w Polsce obsługuje 15 mln osób, tj. ponad 6 mln gospodarstw domowych na 14 mln gospodarstw domowych ogółem. Sektor wciąż jest uzależnione od węgla. W 2022 r., węgiel jako paliwo miał w segmencie 66 proc.udziału, paliwa gazowe – ok. 9 proc.; olej – 6,5 proc a OZE – ok 12 proc. (w tym kongeneracji – 15 proc.).

Źródło: ISBnews