Wojciech Wrochna i Bartosz Fijałkowski zostalo powołani do zarządu OSGE

Warszawa, 28.03.2024 (ISBnews) – Wojciech Wrochna i Bartosz Fijałkowski zostali powołani przez Orlen na wiceprezesów zarządu Orlen Synthos Green Energy (OSGE), podała spółka.

Nowi przedstawiciele Orlenu w zarządzie OSGE zastąpili dotychczasowych wiceprezesów zarządu – Iwonę Waksmundzką-Olejniczak oraz Jarosława Wróbla reprezentujących Orlen. Zarząd OSGE jest czteroosobowy, w jego skład wchodzą także prezes Rafał Kasprów oraz trzech wiceprezesów: oprócz powołanych właśnie osób, jeszcze Jacek Drózd.

Wojciech Wrochna jest prawnikiem, specjalizuje się w prawie europejskim, szczególnie prawie konkurencji, pomocy publicznej i regulacji sektorowej oraz obsłudze inwestycji i transakcji na rynkach regulowanych. Posiada doświadczenie w pracy w instytucjach europejskich, jak również w instytucjach rządowych. Był partnerem, szefem Grupy Praktyk Energetyka, Infrastruktura i Środowisko w kancelarii Kochański& Partners. Pracował również jako doradca polskich spółek energetycznych PGE EJ1 (GK PGE) oraz PSE.

Bartosz Fijałkowski jest menedżerem, ekspertem w zakresie energetyki, analitykiem biznesowym z wieloletnim doświadczeniem w realizacji i koordynacji projektów inwestycyjnych mających kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego. Od początku kariery zawodowej związany z branżą energetyczną i środowiskową. Pracował w spółkach Gaz-System i Polskie LNG, gdzie był dyrektorem biura handlowego, strategii i analiz. Następnie na stanowiskach menedżerskich w sektorze prywatnym – m.in. Trend Energy Solutions oraz Hermes Energy Group, podano w materiale.

Orlen Synthos Green Energy (OSGE) to spółka powołana przez Orlen i Synthos Green Energy, której misją jest zbudowanie floty reaktorów BWRX-300 od amerykańsko-japońskiej firmy GE-Hitachi Nuclear Energy.

Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos  oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 278,51 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Grupa kapitałowa Synthos jest czołowym producentem surowców chemicznych w Polsce i Europie. Była notowana na GPW od 2004 r. do kwietnia 2018 r.

(ISBnews)