PZU oferuje rolnikom narzędzie do optymalizacji zarządzania gospodarstwem iAgro

Warszawa, 20.03.2024 (ISBnews) – Grupa PZU zaoferowała producentom rolnym platformę iAgro do optymalizacji zarządzania gospodarstwem, podało towarzystwo. PZU iAgro umożliwia skorzystanie z precyzyjnego systemu monitoringu i sygnalizacji infekcji chorobowych oraz szkodników.

"Przygotowany przez PZU innowacyjny program PZU iAgro to ukłon w kierunku naszych klientów i ich pracy. Chcemy, aby w bieżących obowiązkach byli wspierani przez technologię i naukę, która finalnie pozwala osiągać szereg wymiernych korzyści w tym m.in. zarządzanie kosztami oraz ryzykiem, jak również funkcjonalnościami, które ostatnio stają się niezwykle użyteczne i popularne, jak np. kalkulator CO2" – powiedział dyrektor Biura Produktów Detalicznych i MSP w PZU Paweł Ochmański, cytowany w komunikacie.

Wprowadzone dla klientów PZU rozwiązanie jest wynikiem współpracy PZU z polską firmą Agro Smart Lab, oferującą system Farm Smart. Oparta na tym systemie platforma PZU iAgro umożliwia skorzystanie z  precyzyjnego systemu monitoringu i sygnalizacji infekcji chorobowych oraz szkodników. To pozwala określić, kiedy i w jakiej ilości należy zastosować zabiegi ochronne. Rolnicy korzystający z funkcji narzędzia mogą zmniejszyć straty w uprawach i ograniczyć zbędne zużycie środków ochrony roślin, co przekłada się na ograniczenie kosztów produkcji, wyjaśniono w materiale.

System opiera się na wykorzystaniu nowoczesnych, samodzielnych stacji pomiarowych. Mierzą one wiele parametrów np. wilgotność powietrza oraz podłoża, opady, a także czas zwilżenia liścia poprzez czujnik "sztuczny liść". Stacjom towarzyszą pułapki na szkodniki, wyposażone w aparaty fotograficzne. Każdego dnia przesyłają do systemu zdjęcia odłowionych szkodników, które są oznaczane i zliczane przez algorytm. Narzędzie gromadzi ponad 70 matematycznych modeli chorobowych opracowanych przez naukowców z całego świata. Na podstawie tych informacji algorytmy obliczają prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u roślin, podano także.

System PZU iAgro oferuje m.in. kalkulator nawozowy, dzięki któremu można obliczyć optymalne dawki nawozowe dla uprawy, co przekłada się na efektywność nawożenia. Drugi z kalkulatorów – emisji dwutlenku węgla, pozwala monitorować różnice między emisją a związaniem CO2 w ramach prowadzonej uprawy.

"W tym roku program PZU iAgro jest prowadzony w formule pilotażowej – wybraliśmy 6 województw o największej koncentracji upraw ubezpieczanych w sezonie wiosennym. Od jego wyników – zainteresowania rolników – będziemy uzależniać dalsze jego rozwijanie" – dodał Ochmański.

Grupa PZU jest największą instytucją finansową w Europie Środkowo-Wschodniej. Wartość jej skonsolidowanych aktywów wyniosła 436,12 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

(ISBnews)