Mazur z PSPA: Udział BEV w rejestracjach wyniesie ok. 6% w 2024 r. – wywiad

Warszawa, 18.03.2024 (ISBnews) – Udział samochodów w pełni elektrycznych w łącznej liczbie rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce powinien wynieść ok. 6% w 2024 roku, wobec poniżej 4% w 2023 roku, poinformował ISBnews dyrektor zarządzający PSPA Maciej Mazur.

"Na podstawie prognoz PSPA ujętych w raporcie 'Polish EV Outlook', w 2024 r. w Polsce trend wzrostu rejestracji samochodów całkowicie elektrycznych (BEV) będzie kontynuowany. Spodziewamy się udziału BEV na rynku nowych pojazdów osobowych na poziomie ok. 6% (w ubiegłym roku było to mniej niż 4%). Równolegle dopuszczamy możliwość, że wspomniany wynik może być nieco niższy, ponieważ od 2025 r. w Europie zaczną obowiązywać kolejne progi emisyjności samochodów, co oznacza, że producenci aut będą starali się maksymalizować sprzedaż tych modeli spalinowych, które za rok przestaną spełniać normy. Natomiast od 2025 r. będą sprzedawali już głównie te modele, które pozwolą im uniknąć kar za niespełnienie norm emisji spalin" – powiedział Mazur w rozmowie z ISBnews.

Według niego, w Polsce ten rok na rynku elektromobilności z pewnością będzie lepszy od ubiegłego, który zakończyliśmy wynikiem ok. 24 tys. zarejestrowanych BEV (nowych i używanych).

"Wciąż obowiązują istotnie stymulujące popyt dopłaty z programu 'Mój elektryk', rozwija się również infrastruktura ładowania. Po raz pierwszy mamy do czynienia z realnymi obniżkami cen samochodów elektrycznych. Spodziewam się, że w 2024 r. wzrośnie udział marek chińskich, jako że rozstrzygnięcie w kwestii ewentualnego wprowadzenia taryf importowych przez Unię Europejską zapadnie najwcześniej w II połowie roku, a także wzrostów w segmentach masowych, z pojazdami wycenionymi na 100-150 tys. zł" – zapowiedział Mazur.

Zastrzegł, że udział segmentu premium w łącznej sprzedaży samochodów elektrycznych w Polsce nadal sięga powyżej 40%, więc jest około dwukrotnie wyższy niż w przypadku rynku motoryzacyjnego ogółem, ale wraz ze wzrostem oferty elektryków w segmentach wolumenowych ten udział będzie się zmniejszał.

"Nie ukrywam, że obniżyliśmy nasze prognozy dotyczące rejestracji BEV, ponieważ nie wszystkie zakładane wcześniej instrumenty wsparcia zostały wdrożone. Dotyczy to m.in. wsparcia do zakupu używanych samochodów elektrycznych czy możliwości odliczenia 100% podatku VAT. Oczywiście nadal będziemy zabiegać o wprowadzenie tych rozwiązań" – podsumował szef PSPA.

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) to największa w Polsce organizacja branżowa, kreująca rynek elektromobilności oraz promująca zero- i niskoemisyjne technologie w transporcie.

Piotr Apanowicz

(ISBnews)