Grupa Azoty zrealizowała pierwszą dostawę certyfikowanego poliamidu 6 do branży automotive

Warszawa, 04.03.2024 (ISBnews) – Grupa Azoty rozpoczęła produkcję i zrealizowała pierwszą transakcję sprzedaży certyfikowanego poliamidu 6 w ramach systemu ISCC Plus, czyli dobrowolnego programu, który dotyczy biogospodarki i gospodarki o obiegu zamkniętym dla różnych gałęzi przemysłu, w tym tworzyw sztucznych, podała spółka.

Rozwój portfolio w kierunku certyfikowanych produktów jest możliwy dzięki certyfikatowi ISCC Plus, który spółka otrzymała w 2022 roku. Certyfikacja ISCC PLUS zapewnia identyfikowalność certyfikowanych materiałów w całym łańcuchu dostaw poprzez różne opcje łańcucha dowodowego, w tym podejście oparte na bilansie masy.

"Jednym z naszych kluczowych założeń w obszarze tworzyw jest rozwój portfolio certyfikowanych produktów i ich sprzedaż. W IV kwartale 2023 roku Grupa Azoty zrealizowała pierwszą transakcję sprzedaży do europejskiego klienta z branży automotive, obecnie odbieramy pozytywne sygnały w zakresie rosnącego zainteresowania produktami, w których biomasa, materiały pochodzące z recyklingu lub kombinacja obu jest wykorzystywana w procesie produkcyjnym. Zakładamy, że rynek produktów certyfikowanych w ramach systemu ISCC będzie dynamicznie wzrastał, co przyczyni się do wzmocnienia pozycji Grupy Azoty w tym segmencie branży tworzywowej. Jako producent poliamidu 6 chcemy wykorzystywać certyfikowane surowce, aby w coraz większym stopniu przyczyniać się do rozwoju biogospodarki i gospodarki o obiegu zamkniętym" – powiedział dyrektor korporacyjny ds. ESG w Grupie Azoty Marcin Witkowski, cytowany w komunikacie.

Wdrożony w IV kwartale 2022 roku i pozytywnie recertyfikowany w IV kwartale 2023 roku system ISCC Plus umożliwia Grupie Azoty produkcję i sprzedaż (obok poliamidu 6) także innych certyfikowanych produktów tj. kaprolaktamu oraz cykloheksanonu, zgodnie z podejściem bilansu masy.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 24,66 mld zł w 2022 r.

(ISBnews)