Enefit dostarczy zieloną energię z farmy PV Better Energy do zakładów Toms Group w Polsce

Warszawa, 22.02.2024 (ISBnews) – Enefit w Polsce i Better Energy rozpoczęły współpracę z duńskim producentem słodyczy Toms Group w celu zapewnienia dostaw energii odnawialnej dla jego polskich zakładów produkcyjnych, podał Enefit. W ramach umowy Enefit będzie dodatkowo odpowiedzialny za komercyjne bilansowanie farmy fotowoltaicznej Better Energy w Chełmnie.

Partnerstwo, oparte na fizycznej dostawie energii, jest jednym z pierwszych na polskim rynku przykładów wykorzystania umowy PPA (Power Purchase Agreement) z udziałem wielu partnerów.

"Enefit w Polsce […] zapewni fizyczne dostawy energii z farmy fotowoltaicznej Better Energy dla Toms Group, a także dodatkowe wolumeny energii potrzebne do funkcjonowania zakładów produkcyjnych spółki w Nowej Soli i Lesznie. Jednocześnie Toms Group inwestuje w budowę własnego źródła energii o mocy 1 MW, które zaspokoi potrzeby energetyczne firmy w Polsce" – czytamy w komunikacie.

Better Energy i Toms Group ogłosiły zawarcie umowy PPA w lutym 2023 roku, a Enefit został wybrany do dostarczenia fizycznej konfiguracji PPA w 2024 roku, wyjaśniono.

"Umowa, którą podpisaliśmy z Grupą Toms i Better Energy to przełom na polskim rynku. Dzięki opracowanej strukturze kontraktu wprowadzamy jeden z pierwszych w Polsce modeli PPA z wieloma partnerami, oparty na fizycznej dostawie energii. To rozwiązanie umożliwia różnym użytkownikom końcowym korzystanie z energii pochodzącej z jednego źródła wytwórczego. Jest to ważny krok w transformacji rynku, zarówno dla dużych odbiorców przemysłowych, jak i średnich i małych przedsiębiorstw" – powiedział head of B2B w Enefit w Polsce Witold Bondar, cytowany w komunikacie.

Better Energy jest liderem w wytwarzaniu zielonej energii oraz jednym z najszybciej rozwijających się producentów energii odnawialnej w Europie Północnej. Powstała w 2012 r. w Danii spółka rozwija, finansuje, buduje i obsługuje duże farmy fotowoltaiczne oraz sprzedaje energię odnawialną, którą wytwarza. Obecnie Better Energy prowadzi działalność w Polsce, Danii, Szwecji i Finlandii.

Enefit jest spółką handlową należącą w 100% do Eesti Energia z siedzibą w Tallinie (Estonia).

Eesti Energia, do której należy działający w Polsce Enefit, to estońska grupa surowcowo-energetyczna, będąca własnością państwa. Jest obecna także na rynkach Łotwy i Litwy.

(ISBnews)