Multiconsult Polska: 20% Polaków nie wie, czym są modułowe reaktory jądrowe (SMR)

Warszawa, 20.02.2024 (ISBnews) – Choć w Polsce planuje się wiele modułowych reaktorów jądrowych (SMR), 1/5 badanych przyznaje, że nie wie, czym są SMR-y, wynika z badania Barometr MCPL realizowanego przez sopocką pracownię PBS na zlecenie firmy inżynieryjnej Multiconsult Polska.

"Chociaż odpowiedniki modułowych reaktorów atomowych od dziesięcioleci pracują na okrętach podwodnych czy lodołamaczach, pozostają technologią szerzej nieznaną w energetyce. Dotychczas nie udało się zrealizować ani jednej komercyjnej instalacji tego typu, dlatego nie dziwi niewielka świadomość tej technologii wśród opinii publicznej. Wydaje się, że dekady planów oswoiły nas z koncepcją budowy elektrowni jądrowej, którą według naszych badań popiera ponad połowa Polaków. W kontekście SMR-ów mamy jednak jeszcze sporo do nadrobienia" – powiedział dyrektor Pionu Przemysł, Ropa i Gaz w Multiconsult Polska Szymon Grabowski, cytowany w komunikacie.

Na razie jednak brakuje w Europie przykładów udanych, komercyjnych wdrożeń tego typu instalacji, a sama technologia, poza wyzwaniami natury technicznej, może budzić także społeczny opór. Z badań Multiconsult Polska wynika, że jest to obecnie jedna z najmniej popieranych technologii wśród polskich respondentów. W kolejnych edycjach badania niepodzielnie królują natomiast dobrze znane instalacje fotowoltaiczne, których budowę w swojej okolicy popiera blisko 80% badanych, podano także.

Badanie zostało zrealizowane przez PBS w dniach 12-19 stycznia 2024 r. na panelu internetowym www.poznaj.to na reprezentatywnej próbie internautów n=1000 respondentów.

(ISBnews)