Ciech Soda Polska uruchomiła przetarg na modernizację kotła węglowego w Inowrocławiu

Warszawa, 01.02.2024 (ISBnews) – Ciech Soda Polska chce zmodernizować kocioł węglowy w fabryce w Inowrocławiu i uruchomiła postepowanie mające na celu wyłonienie wykonawcy modernizacji kotła, która pozwoli na opalanie go w 100% paliwem biomasowym, podała spółka. Zgodnie z bazowym harmonogramem, spółka zakłada uruchomienie kotła po konwersji na koniec 2026 roku.

Ciech Soda Polska w ramach modernizacji – konwersji kotła z węgla na biomasę – zamierza przebudować istniejący pyłowy kocioł węglowy na kocioł fluidalny opalany biomasą, a także wybudować kompletny układ gospodarki biomasą pozwalający na przyjęcie, rozładunek i zmagazynowanie paliwa. Modernizacja stanowi kolejny krok w kierunku zwiększenia zużycia biomasy w Ciech Soda Polska. Obecnie realizowany jest już projekt przystosowania do współspalania biomasy w pozostałych kotłach węglowych w elektrociepłowniach na terenie zakładów produkcji sody w Inowrocławiu i Janikowie. Rozpoczęcie wykorzystania biomasy jako paliwa w Ciech Soda Polska. ma nastąpić w 2024 roku, podano.

"Zastąpienie węgla alternatywnymi paliwami to nie jedyny element kompleksowego planu transformacji energetycznej jaki przeprowadzamy w ramach strategii na lata 2022-2024. Kolejne z nich to liczne inicjatywy z obszaru odzysku i ponownego użycia ciepła w procesie produkcji sody, autorskie rozwiązania R&D czy wreszcie intensywne analizy dotyczące możliwości wykorzystania OZE i uczynienia z zakładów produkcyjnych sody autoproducentów energii elektrycznej" – powiedział wiceprezes Piotr Kapuściński, cytowany w komunikacie.

Spółka zaznaczyła też, że wprowadzenie biomasy do miksu energetycznego to nie jedyny projekt mający na celu obniżenie zużycia węgla przez Grupę Ciech – kolejnym jest planowana instalacja termicznego przekształcania odpadów w Inowrocławiu, jej uruchomienie jest planowane na 2027 rok. Grupa Ciech ponownie analizuje możliwość wykorzystania gazu ziemnego jako paliwa do produkcji energii cieplnej. Równocześnie prowadzone są także prace analityczne dotyczące wykorzystania w przyszłości technologii SMR (małe reaktory atomowe).

W ostatnich miesiącach w ramach zwiększania efektywności energetycznej w Janikowie uruchomiono m.in. nową turbinę do produkcji prądu oraz zmodernizowano kompresor do produkcji pary. Z kolei w Inowrocławiu z powodzeniem są wdrażane na skalę przemysłową innowacje mające na celu zmniejszenie emisyjności procesów produkcji sody czy ograniczenie liczby odpadów, opracowane przez wewnętrzny zespół R&D we współpracy z zewnętrznymi ośrodkami. Wszystkie te działania powiązane są z realizacją strategii ESG, zakładającą m.in. osiągnięcie neutralności klimatycznej przez Grupę Ciech do 2040 roku, wskazano w materiale.

Ciech Soda Polska to wiodący europejski producent sody kalcynowanej ciężkiej i lekkiej, a także największy w Polsce producent sody oczyszczonej i soli warzonej. Posiada dwa zakłady produkcyjne – w Inowrocławiu oraz Janikowie. 

Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce. Od 2005 r. Ciech notowany jest na warszawskiej giełdzie; wchodzi w skład indeksu mWIG40. Jego skonsolidowane przychody wyniosły 5,42 mld zł w 2022 r.

(ISBnews)