PEJ: Ok. 2/3 lokalnych mieszkańców popiera budowę elektrowni jądrowej na Pomorzu

Warszawa, 26.01.2024 (ISBnews) – Po uzyskaniu przez Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) decyzji środowiskowej oraz lokalizacyjnej, a także po zintensyfikowaniu współpracy z amerykańskim konsorcjum Westinghouse-Bechtel, poparcie społeczne dla budowy elektrowni jądrowej w jej bezpośrednim sąsiedztwie (wśród mieszkańców gminy Choczewo, gdzie zaplanowana jest jej budowa) utrzymuje się na wysokim poziomie 67%, podała spółka, powołując się na badania agencji PBS. Podobny poziom poparcia dla inwestycji (66%) zanotowano w szerszym regionie planowanej inwestycji, tj. w powiatach wejherowskim, puckim i lęborskim.

Badanie "Postawy wobec energetyki jądrowej 2023", przeprowadzone przez agencję badawczą PBS pokazało, że w 2023 roku wiedza na temat planów budowy elektrowni jądrowej w Polsce jest w regionie powszechna. O takich planach słyszeli niemal wszyscy mieszkańcy gminy
Choczewo (97%) i 88% mieszkańców powiatów lęborskiego, puckiego i wejherowskiego, podkreślono.

Wysokim poparciem mieszkańców gminy Choczewo cieszy się też program wspierania społeczności lokalnych PEJ, w ramach którego finansowane lub dofinansowywane są lokalne inicjatywy istotne dla mieszkańców, w tym budowa lub modernizacja dróg, remonty szkół czy budowa obiektów sportowych. Badanie pokazało, że 88% respondentów uznało ten program za ważny.

W badaniu energetyka jądrowa znalazła się również wśród trzech najczęściej wskazywanych gałęzi sektora energetycznego, które powinny być rozwijane w Polsce. Opowiedziało się za nią 70% mieszkańców trzech powiatów rejonu lokalizacji. To najwięcej ze wszystkich wskazanych w badaniu źródeł energii elektrycznej. Na drugim miejscu znalazła się fotowoltaika z wynikiem 69%, a na trzecim morskie farmy wiatrowe (67%). W przypadku gminy Choczewo energetyka jądrowa również znalazła się na podium uzyskując 71% wskazań. Ustąpiła jedynie
fotowoltaice (77%) oraz wiatrakom na lądzie (79%).

Badanie na próbie ponad 2 800 respondentów było realizowane przez agencję PBS na zlecenie PEJ w analogicznym terminie jak w roku ubiegłym, czyli na przełomie listopada oraz grudnia 2023 roku, metodą wywiadów bezpośrednich (CAPI) wspomaganych komputerowo w miejscu zamieszkania respondenta.

Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o. to spółka odpowiadająca m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego i pełnienie roli inwestora w projekcie budowy elektrowni jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe w oparciu o bezpieczne, sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III(+) oraz ich ewentualną przyszłą eksploatację.

(ISBnews)