KHNP: Umowa dot. studium wykonalności elektrowni jądrowej w Pątnowie do końca marca br.

Warszawa, 18.01.2024 (ISBnews) – Korea Hydro & Nuclear Power Co. (KHNP) jest na końcowym etapie uzgodnień z PGE PAK Energia Jądrowa, dotyczących umowy ws. studium wykonalności elektrowni jądrowej w Pątnowie, poinformował prezes i CEO KHNP Jooho Whang. Spółka spodziewa się podpisania umowy do końca marca 2024 r. i zakłada, że prace nad studium potrwają 1-1,5 roku.

"Jesteśmy na końcowym etapie uzgodnień dotyczących umowy w sprawie studium wykonalności, oczekujemy jej podpisania do końca marca. Prace nad studium powinny potrwać około roku, maksymalnie półtora roku" – powiedział Whang podczas konferencji prasowej.

Według niego, model finansowania projektu zostanie określony po zakończeniu studium wykonalności, ale już dzisiaj jest zainteresowanie udziałem w nim szeregu koreańskich instytucji finansowych.

"Uważamy, że rok 2035 jako uruchomienie pierwszego reaktora w Pątnowie to cel ambitny, ale nadal osiągalny" – dodał CEO KHNP.

Szef KHNP zapowiedział także, że spółka celowa z udziałem KHNP i PGE PAK EJ powstanie prawdopodobnie na końcowym etapie prac nad studium wykonalności, wtedy również rozstrzygać się będzie kwestia tego, w jakim stopniu zaangażowanie KHNP będzie realizowane na podstawie udziałów w tej spółce, a w jakim na podstawie pożyczki.

"Podpisaliśmy umowę o współpracę z 20 polskimi firmami. Zakładamy, że udział polskich wykonawców w tym projekcie będzie wynosił od 40%, rosnąc stopniowo nawet do 70%" – podkreślił Whang.

Zapowiedział również, że na chwilę obecną spółka spodziewa się decyzji ws. oddziaływania projektu na środowisko do końca 2025 r.

KHNP uruchomiło właśnie przedstawicielstwo w Warszawie, które zatrudnia początkowo 3 osoby, a merytorycznie ma być wspierane przez europejski oddział firmy w Paryżu.

Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) zrealizowała w Korei i zagranicą 27 bloków jądrowych, a 4 kolejne są w budowie. Łączna moc źródeł wytwórczych spółki to 24,65 GW.

(ISBnews)