EDF Renewables Polska: Budowa 2 farm wiatrowych na 120 MW ruszy w tym roku (aktual.)

W dzisiejszej depeszy aktualizujemy – za nowymi informacjami z EDF Renewables – dane dot. wartości posiadanych przez spółkę aktywów (700 w PV, 300 MW w energetyce wiatrowej).

Poniżej zaktualizowana wersja depeszy

Warszawa, 15.01.2024 (ISBnews) – EDF Renewables Polska planuje rozpocząć w tym roku budowę dwóch farm wiatrowych o łącznej mocy blisko 120 MW, poinformowała ISBnews dyrektor generalna Alicja Chilińska-Zawadzka.

"W tym roku planujemy rozpocząć budowę dwóch farm wiatrowych w województwie lubuskim, o mocy odpowiednio 78 MW i 42 MW. Jesteśmy w tej chwili w trakcie przetargu na wykonawców oraz na finalnym etapie pozyskiwania zgód i pozwoleń. Zakładamy, że budowy obu projektów zostaną ukończone w 2025 roku" – powiedziała Chilińska-Zawadzka w rozmowie z ISBnews.

Według niej, zielone światło dla tych inwestycji zaświeciło się dzięki liberalizacji tzw. ustawy odległościowej. Nie oznacza to jednak, że wcześniej z tymi projektami nic się nie działo.

"Przygotowania do realizacji tych dwóch projektów trwały od dawna, obie farmy są bardzo dobrze przygotowane pod kątem badań wietrzności, monitoringu środowiskowego czy kontaktów z lokalną społecznością" – dodała dyrektor generalna EDF Renewables Polska.

Do tej pory spółka wybudowała na polskim rynku pięć farm wiatrowych o mocy blisko 180 MW. W portfelu operacyjnym grupy pozostają trzy farmy o łącznej mocy 70 MW – w województwach lubuskim, zachodniopomorskim i pomorskim. Dwie kolejne – o mocy 58 MW i 48 MW – zostały sprzedane.

"Aktualnie nasza strategia zakłada utrzymanie wszystkich obecnych i nowych projektów w portfelu operacyjnym grupy" – wyjaśniła Chilińska-Zawadzka.

Zapowiedziała również, że w tym roku spółka prawdopodobnie rozpocznie budowę jeszcze jednego, mniejszego projektu wiatrowego o mocy ok. 30 MW – pod warunkiem, że uda się nieco przyspieszyć nad nim prace.

"Z realizacją kolejnych projektów wiatrowych, których łącznie mamy w naszym portfolio ok. 300 MW na różnym etapie zaawansowania, przyjdzie nam poczekać dłużej. Podobnie jak większość inwestorów na rynku musimy czekać na zmiany miejscowych planów zagospodarowania. Tych procedur nie da się przeskoczyć. Trudno powiedzieć więc, czy jest szansa, aby rozpocząć oczekujące budowy w 2025 roku" – podsumowała Chilińska-Zawadzka.

EDF Renewables to międzynarodowa firma energetyczna, która opracowuje, buduje i obsługuje elektrownie wytwarzające energię ze źródeł odnawialnych. Spółka dysponuje mocą zainstalowaną netto w elektrowniach wiatrowych i słonecznych na poziomie 11,4 GW (18,5 GW brutto) na całym świecie.

Piotr Apanowicz

(ISBnews)