Impact Clean Power Technology z Grupy Grenevia ma umowy finansowania do 300 mln zł

Warszawa, 20.12.2023 (ISBnews) – Impact Clean Power Technology z Grupy Grenevia zawarł umowy finansowania z Bankem Pekao i mBankiem na łączną kwotę ok. 300 mln zł. Pozyskane środki spółka przeznaczy na finansowanie projektów zgodnych ze Strategią Zrównoważonego Rozwoju Grupy Grenevia, w tym na inwestycje w obszarze e-mobility, podano w komunikacie.

"Umowy Impactu z bankami przewidują, że spółka będzie mogła skorzystać z kredytu terminowego na finansowanie lub refinansowanie wydatków inwestycyjnych, kredytu odnawialnego oraz innych produktów finansowych na łączną kwotę ok. 300 mln zł. Kredyty zostały zabezpieczone gwarancjami KUKE udzielanymi polskim eksporterom" – czytamy w komunikacie.

"Dzięki podpisaniu umów kredytowych z bankami, uzyskaliśmy dostęp do produktów finansowych, które są kluczowe z perspektywy naszych inwestycji w sektorze e-mobilności, w tym przede wszystkim na ukończenie budowy GigafactoryX. To wielkoskalowa fabryka baterii przeznaczonych dla pojazdów elektrycznych i magazynów energii, która zostanie uruchomiona w podwarszawskim Pruszkowie. Nowoczesny zakład będzie jednym z największych tego typu w Europie. Umowy z Bankiem Pekao S.A. oraz mBank S.A., wsparte gwarancjami KUKE, zabezpieczają też naszą bieżącą płynność. To istotne, gdyż w ostatnim czasie podpisaliśmy kilka umów w obszarze e-mobility, m.in. z firmami Solaris czy Alexander Dennis, które swoje pojazdy dostarczają odbiorcom na całym świecie. Każde z tych partnerstw ugruntowuje naszą pozycję europejskiego lidera sektora elektromobilności. To między innymi efekt zainteresowania rynku naszymi nowoczesnymi rozwiązaniami, a my niezmiennie aktywnie poszukujemy możliwości, aby pozyskiwać środki na ich dalszy rozwój" – powiedziała wiceprezes ds. finansowych Impact Katarzyna Pindral, cytowana w komunikacie.

Budowa GigafactoryX jest flagowym projektem inwestycyjnym Impactu. Jej powstanie zwiększy roczne moce produkcyjne spółki do poziomu 1,2GWh w 2024 i ponad 4 GWh w 2027 roku. GigafactoryX będzie wyposażona w pełni zautomatyzowaną, nowoczesną linię produkcyjną, która umożliwi wytworzenie co 11 minut nowej baterii dla branży e-mobility. Inwestycja została zaprojektowana w zgodzie z aspektami ESG, które Grupa Grenevia realizuje zgodnie z przyjętą na początku bieżącego roku Strategią Zrównoważonego Rozwoju. Nowa fabryka Impactu została zakwalifikowana jako projekt zrównoważony środowiskowo, co oznacza, że wnosi istotny wkład w realizację celu środowiskowego "Łagodzenie zmian klimatu", a także nie wyrządza poważnych szkód dla żadnego z celów środowiskowych, podano także.

"Aspekty ESG są niezwykle istotne w działalności Impactu, jak i naszych partnerów biznesowych. Nasi odbiorcy coraz częściej stawiają nam wysokie wymogi w tym zakresie. Realizacja założeń Europejskiego Zielonego Ładu jest zatem jednym z fundamentów działalności Impactu oraz coraz powszechniejszym oczekiwaniem rynku. Środki pozyskane dzięki umowom z bankami przeznaczymy na zielone projekty zgodne ze Strategią Zrównoważonego Rozwoju Grupy Grenevia, które pozwolą nam mieć realny wkład w dążeniu do neutralności klimatycznej" – dodał  VP Impact Bartek Kras.

Działalność Impact Clean Power Technologies w obszarze systemów bateryjnych, magazynów energii i elektromobilności stanowi jeden z czterech głównych segmentów biznesowych Grenevii. Oprócz niego Grupa integruje i rozwija działalność w obszarze fotowoltaiki wielkoskalowej i rozwiązań PV dla biznesu skoncentrowanych w Projekt Solartechnik; a także nowoczesnych urządzeń z obszaru automatyki dla przemysłu oraz rozwiązań dla sektora dystrybucji energii na bazie spółki Elgór+Hansen; oraz technologii i produktów dla sektora wydobywczego i energetyki wiatrowej w ramach Famur, podano także.

Impact Clean Power Technology jest na rynku od 2007 r. Swoje systemy bateryjne sprzedaje w Europie, Nowej Zelandii i Stanach Zjednoczonych. W laboratorium Impactu powstają innowacyjne systemy bateryjne, które posiadają parametry zapewniające przewagę rynkową w każdym segmencie działalności spółki. Spółka zatrudnia ponad 290 pracowników, w tym ponad 100 inżynierów różnych specjalności.

Grenevia (dawniej Famur) jest producentem maszyn stosowanych w górnictwie, a od maja 2021 r. realizuje strategię transformacji w kierunku holdingu inwestującego w zieloną transformację oraz inne perspektywiczne branże przemysłowe. Spółka od 2006 r. notowana jest na GPW. W 2022 r. miała 1 296 mln zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)