Spółki Onde mają umowę z mBankiem dot. ok. 65 mln zł finansowania 2 instalacji PV

Warszawa, 19.12.2023 (ISBnews) – SPV Czerwona Woda oraz Invest PV – spółki zależne Onde – podpisały z mBankiem umowę kredytową dotyczącą finansowania budowy dwóch farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 18,72 MW, z możliwością rozszerzenia finansowania o budowę trzeciej farmy fotowoltaicznej o mocy 4,42 MW, podało Onde. Łączna kwota finansowania z mBanku wyniesie ok. 65 mln zł.

"Na podstawie podpisanej umowy, bank udzieli dwóm spółkom projektowym zależnym od Onde kredytu budowlanego w maksymalnej kwocie 52,6 mln zł, z możliwością jego konwersji na kredyt inwestycyjny w kwocie 48,6 mln zł, a także kredytu rewolwingowego na finansowanie zobowiązań z tytułu podatku od towarów i usług (VAT) w maksymalnej kwocie 12 500 000 zł" – czytamy w komunikacie.

Spłata kredytu budowlanego i kredytu rewolwingowego ma nastąpić do 30 września 2025 r., a kredytu inwestycyjnego nie później niż do 30 września 2035 r.

Zgodnie z umową istnieje możliwość rozszerzenia finansowania o budowę trzeciej farmy fotowoltaicznej o mocy 4,42 MWp.

"Dzięki pozyskanemu finansowaniu będziemy mogli zrealizować  projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 19 MW nabyte w połowie tego roku. Zakładamy, że o formalnym starcie budowy będziemy mogli poinformować jeszcze w tym roku, zgodnie z tym, co zapowiadaliśmy" – powiedział prezes Onde Paweł Średniawa, cytowany w komunikacie.

Onde przypomina, że kupione aktywa były na bardzo zaawansowanym etapie dewelopmentu – oba z pozwoleniem na budowę. Ich komercjalizacja planowana jest na przełom 2024 i 2025 roku.

"Kończący się rok pokazał, jak ważne dla naszej strategii i dla budowania wartości spółki są projekty deweloperskie. Sprzedaż naszego pierwszego własnego projektu – 18-megawatowej -Cyranki' – znacząco wpłynęła na nasze wyniki finansowe. Dlatego też planujemy zintensyfikować w nadchodzącym roku nasze działania w tym obszarze biznesu i zrealizować kolejne projekty" – dodał prezes.

Celem strategicznym Onde jest utrzymanie i systematyczny rozwój segmentu wykonawstwa OZE, a jednocześnie szybki rozwój drugiej nogi biznesowej – dewelopmentu instalacji OZE w formule develop-build-sell. Obecnie pipeline inwestycyjny Onde ma potencjał ok. 870 MW, z czego projekty o mocy ok. 300 MW mają już wydane warunki przyłączenia, podano także w materiale.

Onde jest czołowym wykonawcą infrastruktury dla sektora odnawialnej energetyki (OZE), w szczególności farm wiatrowych oraz farm fotowoltaicznych w Polsce. Funkcjonuje również w sektorze budownictwa drogowo-inżynieryjnego realizując inwestycje dla infrastruktury drogowej w Polsce. Spółka działa w ramach Grupy Erbud. Onde zadebiutowało na GPW w 2021 r.; wchodzi w skład indeksu sWIG80.

(ISBnews)