PGF rozmawia z zagr. partnerami o projektach w segmencie magazynów energii – wywiad

Warszawa, 04.12.2023 (ISBnews) – Polska Grupa Fotowoltaiczna (PGF) chce aktywnie działać na rynku magazynów energii i w tym celu prowadzi już rozmowy z dużymi zagranicznymi partnerami o wspólnych przedsięwzięciach w tym obszarze, poinformował ISBnews prezes Wiktor Niedziela. Traktuje je jako priorytet na 2024 r.

"To jest dla nas dobry rok, w którym widać, że nasza grupa potrafi wypracowywać satysfakcjonujące wyniki finansowe. Ambicje mamy jednak dużo większe i chcemy aktywnie działać na rynku magazynów energii, na które stawia cała Europa" – powiedział Niedziela w rozmowie z ISBnews.

Wskazał, że rynek energii odnawialnych w Polsce będzie się dalej dynamicznie rozwijać, w czym pomogą m.in. duże środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i innych unijnych programów.

"Chcemy budować dalszą wartość grupy m.in. poprzez inwestycje w magazyny energii. Rozwinęliśmy już odpowiednie kompetencje w tym kierunku. Rozmawiamy z dużymi zagranicznymi partnerami o wspólnych przedsięwzięciach w tym atrakcyjnym obszarze. To jest nasz priorytet na przyszły rok" – podkreślił prezes.

W minionym tygodniu PGF Polska Grupa Fotowoltaiczna opublikowała wyniki finansowe. W I-III kw. 2023 r. spółka miała 8,4 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 153 mln zł straty rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 657 mln zł w porównaniu z 36 mln zł rok wcześniej. W ujęciu jednostkowym zysk netto w I-III kw. 2023 r. wyniósł 15,3 mln zł wobec 185,5 mln zł straty rok wcześniej.

"W całej grupie kładziemy nacisk na stały wzrost efektywności. Dobrze to widać po rezultatach spółek córek, które potrafią łączyć spore inwestycje z bieżącym wypracowywaniem zysków. Pozytywnie wskazać tu można m.in. na OZE Capital, Sundragon, LionPower czy K500 z branży OZE" – wyjaśnił Niedziela.

Bieżąca kapitalizacja spółki PGF Polska Grupa Fotowoltaiczna na giełdzie wynosi poniżej 55 mln zł.

"Jako zarząd staramy się nie komentować bieżących notowań. Zwracamy jednak uwagę, że w tym roku wypracowujemy regularne zyski. Dodatkowo same nasze udziały w giełdowej spółce córce Sundragon z rynku NewConnect [80-proc. pakiet o wartości rynkowej ponad 95 mln zł] są więcej warte niż cała nasza kapitalizacja. Wierzymy, że rynek w końcu nas doceni" – powiedział prezes.

PGF Polska Grupa Fotowoltaiczna sukcesywnie rozbudowuje grupę kapitałową i kompetencje w branży energii odnawialnych. Spółka jest notowana na rynku głównym GPW. Jej największym akcjonariuszem jest singapurski inwestor 2ND Square.

(ISBnews)