Rada UE i PE osiągnęły porozumieniews. regulacji rynku gazów odnawialnych oraz wodoru

Warszawa, 28.11.2023 (ISBnews) – Rada UE i Parlament Europejski osiągnęły dziś tymczasowe porozumienie polityczne w sprawie dyrektywy ustanawiającej wspólne zasady dotyczące rynków wewnętrznych gazów odnawialnych i gazów ziemnych oraz wodoru, podała Rada.

"Dyrektywa ma na celu ułatwienie przenikania gazów odnawialnych i niskoemisyjnych do systemu energetycznego, umożliwiając odejście od gazu ziemnego, z myślą o osiągnięciu unijnego celu, jakim jest neutralność klimatyczna w roku 2050" – czytamy w komunikacie.

Dyrektywa stanowi część pakietu dekarbonizacji rynków wodoru i gazu, który obejmuje także rozporządzenie. Zarówno dyrektywa, jak i rozporządzenie stanowią część pakietu Fit for 55 i mają na celu stworzenie ram regulacyjnych dla infrastruktury i rynków wodorowych oraz zintegrowanego planowania sieci. Ustalają także zasady ochrony konsumentów i wzmacniają bezpieczeństwo dostaw. Pozostała część pakietu gazowego zostanie uzgodniona przez Radę i Parlament na późniejszym etapie.

Rada i Parlament uzgodniły podział na operatorów systemów przesyłowych (OSP) i operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) w zakresie wodoru.

Jeśli chodzi o ochronę grup szczególnie wrażliwych, państwa członkowskie muszą zapewnić, że prawo do zmiany dostawcy lub uczestnika rynku zostanie przyznane klientom w sposób niedyskryminujący pod względem kosztów, wysiłku i czasu. Tymczasowe porozumienie zawiera ustalenia dotyczące sposobu, w jaki mogłyby odbywać się odłączenia, aby chronić odbiorców przed likwidacją sieci gazowej w przyszłości lub ponownym jej przeznaczeniem na wodór. Należy skonsultować się z odpowiednimi organizacjami, poinformować klienta z wyprzedzeniem, a także uwzględnić szczególne potrzeby klientów szczególnie wrażliwych.

Państwa członkowskie mają uprawnienia do decydowania, w jaki sposób chronić odbiorców wrażliwych przed odłączeniami, oraz do decydowania o najlepszym sposobie ich wspierania.

Tymczasowe porozumienie przewiduje zwiększoną koordynację planów rozwoju sieci wodoru, energii elektrycznej i gazu ziemnego. Plany rozwoju sieci mają opierać się na integracji sektorów, zasadzie „efektywność energetyczna przede wszystkim" i priorytetowym traktowaniu wykorzystania wodoru w sektorach, w których dekarbonizacja jest trudna.

Tymczasowe porozumienie musi teraz zostać zatwierdzone i formalnie przyjęte przez Parlament i Radę.

Wniosek w tej sprawie przedstawiła Komisja Europejska w ramach pakietu 'Fit for 55', którego celem jest dostosowanie unijnych przepisów dotyczących klimatu i energii do unijnego celu polegającego na ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 r. oraz osiągnięcie celu, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.

Dyrektywa stanowi część pakietu dekarbonizacji rynków wodoru i gazu, który obejmuje również rozporządzenie. Rada i Parlament osiągną porozumienie w sprawie rozporządzenia na późniejszym etapie.

(ISBnews)