Moc zainstalowana w OZE wynosi blisko 26 GW, w tym 14,6 GW z fotowoltaiki

Moc zainstalowana w OZE

Moc zainstalowanych odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce wynosi blisko 26 GW, w tym 14,6 GW z fotowoltaiki, poinformował wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

-Obecnie moc zainstalowana w fotowoltaice wynosi 14,6 GW, a łączna moc zainstalowana wszystkich odnawialnych źródeł to blisko 26 GW – powiedział Zyska, cytowany w komunikacie.

Ocenił, że energetyka prosumencka to ważny element wzmacniania bezpieczeństwa i suwerenności energetycznej Polski, co ma szczególne znaczenie w obecnej sytuacji związanej z agresją Rosji na Ukrainę.

-To właśnie prosument będzie odgrywał istotną rolę w dążeniu do osiągnięcia niezbędnej elastyczności systemu elektroenergetycznego, opartego na energetyce rozproszonej. W głównej mierze jest to zasługa dynamicznie rozwijających się instalacji prosumenckich, których dzisiaj mamy ponad 1,3 mln – wskazał wiceminister.

Jak informował wcześniej resort, wartość mocy zainstalowanej OZE wynosiła 24,4 GW na koniec kwietnia 2023 r. W elektrowniach wiatrowych zainstalowanych było blisko 8,6 GW, a w elektrowniach słonecznych – 13,4 GW.