PKP Intercity ma list intencyjny z PGE EK dot. programu Zielona Kolej

Warszawa, 19.09.2023 (ISBnews) – PKP Intercity podpisało list intencyjny z PGE Energetyką Kolejową i przystąpiło do programu Zielona Kolej, podał przewoźnik. List intencyjny zakłada współpracę spółek nad rozwijaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które będą służyć efektywnemu korzystaniu z energii i wspierać ochronę klimatu. Wypracowane rozwiązania mają także umożliwić PKP Intercity wykorzystywanie na większą skalę w przewozach pasażerskich energii elektrycznej wyprodukowanej z OZE.

Program Zielona Kolej jest odpowiedzią na współczesne wyzwania energetyczne i klimatyczne. Realizacja jego założeń pozwoli zredukować emisje dwutlenku węgla na kolei o 8 mln ton, podkreślono.

"Podpisane porozumienie pokazuje, jak poważnie traktujemy nasze zobowiązanie, aby stać się pierwszym polskim przewoźnikiem pasażerskim, którego działalność będzie neutralna dla klimatu. Już dziś koleje to najbardziej ekologiczny środek transportu. Jednak naszą ambicją jest całkowita redukcja emisji gazów cieplarnianych. Porozumienie z PGE Energetyką Kolejową zbliża nas do tego celu. Mamy nadzieję, że dzięki niemu uda nam się przekonać do kolei kolejnych pasażerów, dla których troska o środowisko jest ważna" – powiedział członek zarządu PKP IC Krzysztof Świerczek, cytowany w komunikacie.

PGE Energetyka Kolejowa to jedna z największych firm energetycznych w Polsce. Posiada sieć dystrybucyjną na terenie całego kraju. Infrastruktura spółki to ponad 600 tys. różnego rodzaju obiektów i elementów instalacji rozmieszczonych wzdłuż linii kolejowych, w tym 6 nowoczesnych centrów sterowania ruchem w sieci kontrolowanej przez 52 tys. inteligentnych liczników energii (AMI).

PKP Intercity to największy w Polsce kolejowy przewoźnik dalekobieżny. W 2022 r. miał ok. 59 mln pasażerów.

(ISBnews)