Qair oddał do użytku elektrownię fotowoltaiczną o mocy 60 MW w Kaliszu Pomorskim

Warszawa, 15.09.2023 (ISBnews) – Qair Polska uruchomił wielkoskalową elektrownię fotowoltaiczną o mocy 60 MW w w Kaliszu Pomorskim, podała spółka.

Inwestycja jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Powstała na terenie województwa zachodniopomorskiego, które jest
krajowym liderem w produkcji zielonej energii. Elektrownia obejmuje 82 hektary powierzchni całkowitej, na której zamontowano ponad 112 tysięcy modułów paneli solarnych oraz 240 inwerterów. Obiekt jest wyposażony w 8 stacji transformatorowych, a linia wysokiego napięcia
(110kV) mierzy 11 kilometrów. Całość wyprodukowanej energii będzie, sprzedana klientom komercyjnym w ramach umów corporate Power Purchase Agreement (cPPA), podkreślono.

"Zgodnie z przyjętą strategią rozwoju spółki priorytetem są dla nas wielkoskalowe projekty, które pozwalają znacząco przyspieszyć proces dojścia do zeroemisyjnej gospodarki. Realizacja tego ambitnego planu nie byłaby możliwa, gdyby nie przychylność władz Gminy Kalisz Pomorski oraz lokalnej społeczności. Wspomniana postawa jest jednym z powodów utrzymywania przez województwo zachodniopomorskie pozycji lidera w produkcji zielonej energii. A dla nas stanowi dużą zachętę do lokowania kolejnych wielkoskalowych projektów właśnie tutaj" – powiedział CEO Qair Polska Krzysztof Wojtysiak, cytowany w komunikacie.

Qair konsekwentnie powiększa portfolio projektów fotowoltaicznych i wiatrowych. W 2024 roku moc operacyjna wszystkich elektrowni spółki w Polsce przekroczy poziom 500 MW.

Qair Polska – spółka zależna Grupy Qair – działa na polskim rynku od 2015 roku. Grupa Qair jest niezależnym producentem energii odnawialnej.

(ISBnews)