KGHM podpisał list intencyjny z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną ws. SMR-ów

Warszawa, 15.06.2023 (ISBnews) – KGHM Polska Miedź podpisał list intencyjny z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną (LSSE), dotyczący współpracy przy projektach badawczo-rozwojowych oraz inicjatywach inwestycyjnych związanych z technologią małych reaktorów jądrowych (SMR), podała spółka. Sygnatariusze dokumentu będą rozmawiać o możliwościach potencjalnego wspólnego zaangażowania w realizację projektów inwestycyjnych w zakresie SMR.

"KGHM jest spółką z nowoczesnym podejściem do transformacji i rozwiązań proklimatycznych. Realizujemy politykę klimatyczną, której celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Udowadniamy, że małe reaktory modułowe to nie tylko wizja przyszłości, ale jak najbardziej realna odpowiedź na potrzeby energetyczne wielkiego przemysłu. Współpraca z LSSE to kolejny krok w realizacji naszych założeń" – powiedział prezes KGHM Tomasz Zdzikot, cytowany w komunikacie.

W 2022 roku KGHM podpisał z amerykańskim przedsiębiorstwem NuScale Power (dostawcą technologii jądrowej) umowę o prace wstępne stanowiącą pierwszy krok w procesie wdrożenia technologii SMR w ramach działalności biznesowej Grupy KGHM. W kwietniu tego roku miedziowy gigant złożył w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla projektu budowy małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR) w Polsce.

"Inwestycja w SMR pozwoli spółce utrzymać przewagę biznesową w skali globalnej. Wprowadzenie technologii energetyki jądrowej, opartej na małych modułach, to również wsparcie transformacji energetycznej polskiej gospodarki" – dodał wiceprezes Mateusz Wodejko.

"Dostępna, bezpieczna, ekologiczna i ustabilizowana cenowo energia to nasz cel, który wierzę, że w partnerstwie z KGHM jest do osiągnięcia jeszcze szybciej. To wzmocnienie również przewagi konkurencyjnej naszego subregionu jako miejsca nie tylko dobrego do inwestowania, ale również stabilnego, co jest szczególnie ważne dla biznesu. Wybraliśmy kierunek 'nowe technologie' i konsekwentnie go realizujemy. List intencyjny, który podpisaliśmy z doświadczonym partnerem, to jeden z elementów transformacji energetycznej LSSE" – skomentował prezes LSSE Przemysław Bożek.

Współpraca KGHM i LSSE będzie obejmować m.in. analizy dostępnych technologii małych reaktorów jądrowych czy poszukiwania najlepszych praktyk w zakresie prowadzenia badań i pomiarów w celu rozpoznania warunków geologicznych i geotechnicznych lokalizacji SMR. Podejmowane też będą wspólne działania na rzecz wspierania rozwoju SMR w Polsce, w tym zmian w prawodawstwie związanych z finansowaniem ze środków publicznych takich przedsięwzięć.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Spółka jest notowana na GPW od 1997 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20. W 2022 r. miała 33,85 mld zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)