EkoEksperymentarium w Krakowie – zobacz, usłysz, dotknij, działaj!

Rodziny i turyści odwiedzający latem Kraków mogą już odwiedzać nową wystawę – EkoEksperymentarium. Nie jest to ekspozycja „za szybą” tylko miejsce, w którym można eksperymentować i chłonąć wiedzę o ekologii. To wystawa dla dużych i małych, uczy zmiany nawyków na eko i wskazuje, jak można zmieniać świat.

Zapisz się na newsletter ecoekonomia.pl.

– EkoEksperymentarium powstało z potrzeby serca dwóch mam. Razem z Małgosią Żmijską szukałyśmy sposobu, jak skutecznie wytłumaczyć naszym dzieciom, że dbanie o planetę to bardzo ważny temat, który dotyczy nas wszystkich. Jak zmotywować dzieciaki do oszczędzania wody czy niemarnowania jedzenia? Jak im wyjaśnić, że kupowanie kolejnej zabawki czy spodni odbija się na środowisku? To nie są łatwe tematy. Tym bardziej, jeśli nie chcemy straszyć kryzysem klimatycznym. Tak powstał pomysł nauki poprzez zabawę, który okazał się strzałem w dziesiątkę – mówi Joanna Studzińska, współautorka EkoEksperymentarium.

Przekręć, obróć, ułóż

Wystawa podzielona jest na cztery części. To cztery pomieszczenia w domu, w których poruszane są różne eko tematy. W łazience można kręcić korbkami i dowiedzieć się, jak zaoszczędzić nawet 200 litrów wody dziennie. W kuchni – skomponować własne śniadanie, zwracając uwagę na ślad węglowy produktów, lądujących na naszych talerzach. Dodatkowo w salonie – odszukać wampirów energetycznych i walczyć z nimi, wyciągając wtyczki z gniazdek, a w sypialni zagrać w zakupowe bingo i sprawdzić, dlaczego warto kupować mniej.

EkoEksperymentarium odwiedziło już cztery polskie miasta – Gdynię, Wrocław, Warszawę i Bielsko-Białą. Zobaczyło je ponad 17 tysięcy osób – dorosłych, dzieci, rodzin i grup szkolnych. Na wystawie czekają edukatorzy, którzy zawsze chętnie podpowiedzą, porozmawiają i zmotywują do zmiany zachowań na eko.

– Czuję, że po tej lekcji będę oszczędzać w domu – deklaruje Gabrysia z jednej z krakowskich podstawówek, która razem z klasą odwiedziła EkoEksperymentarium w Krakowie. – Ja nie wiedziałam, że jak włączamy laptopa czy jakieś urządzenie to zużywa bardzo dużo prądu – dodaje Hania. – Bardzo mi się podoba i bardzo polecam to miejsce – mówi Bartek w materiale nagranym na wystawie.

– Stworzenie wytrzymałej wystawy, z materiałów nadających się do recyklingu, która podróżuje po Polsce i którą można dotykać, przekręcać i układać to jest wyzwanie. Projektowanie EkoEksperymentarium to był długi, ale też bardzo inspirujący proces. Tym bardziej cieszy nas to, że każda odsłona wystawy wzbudza pozytywne emocje i zachęca kolejne osoby do eksperymentowania. Wierzymy, że nasze jednostkowe decyzje mają znaczenie, a edukacja najmłodszych pokoleń to zdecydowanie najlepsza inwestycja w przyszłość – podkreśla Małgosia Żmijska, współautorka EkoEksperymentarium.

Sprawdźcie sami

Do końca czerwca wystawę można odwiedzić w Parku Zakrzówek w Krakowie, od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00. Natomiast od 1 lipca do 31 sierpnia 2023 r. wystawa będzie czynna od wtorku do soboty w godzinach 11:00-19:00. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz.

Patronem projektu jest Minister Klimatu i Środowiska, a wystawa została dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Współorganizatorami finansującymi przedsięwzięcie są: Urząd Miasta Krakowa, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, a także Partner wystawy firma Interzero. Projekt wymyśliły i realizują Małgosia Żmijska i Joanna Studzińska razem z kolektywem Mamy Projekt. Ilustracje przygotował Paweł Szlotawa, aranżacją przestrzeni zajęło się Studio Gdyby, a wystawę wykonała Czapla Dekor. Koordynacją i produkcją zajęła się Joanna Kurkiewicz.