Woda, ślad węglowy, energia – nowości na EkoEksperymentarium

EkoEksperymentarium

EkoEksperymentarium to bezpłatny portal dla najmłodszych. W ciągu roku twórcy zanotowali ponad pół miliona zagrań w ekogry. Pod tym samym brandem powstał również darmowy portal z nowoczesnymi lekcjami poświęconymi zagadnieniom klimatycznym.

EkoEksperymentarium to wystawa, portal z grami dla dzieci i nowoczesne strony z merytoryczną wiedzą o klimacie. Zawiera on ponadto praktyczne porady jak możemy działać na rzecz planety. Z portalu możemy dowiedzieć się m.in.: jak oszczędzić prawie 200 litrów wody dziennie, jak nie marnować pieniędzy i plastiku – zyskując ponad 1000 zł rocznie czy też jak zaoszczędzić 69 kg gazów cieplarnianych i kilkaset złotych, nie kupując nowego telefonu, a dbając o ten, który już mamy. 

Bezpłatny portal dla najmłodszych wkradł się przebojem do polskich szkół i przedszkoli. W ciągu roku twórcy zanotowali ponad pół miliona zagrań w ekogry. Pod tą samą nazwą powstał również darmowy portal z nowoczesnymi lekcjami dla młodzieży. Jednak nie znajdziemy tam straszenia mrocznymi wizjami, a motywację i atrakcyjne treści, zachęcające młodych ludzi do działania. To innowacyjny sposób nauki, bo wiedza o klimacie przekazywana jest nie w formie ryz tekstu, a komiksów, gier, memów czy zabawnych ilustracji. W każdej z lekcji twórcy pokazują, jak każdy z nas może przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Na stronie www.mlodzi.ekoeksperymentarium.pl jest już dostępna lekcja o wodzie i śladzie węglowym. Dowiemy się z niej np.: że do produkcji pary jeansów zużywa się ponad 11000 litrów wody, a scrollowanie social mediów przekłada się na emisję gazów cieplarnianych. Z portalu korzystają tysiące użytkowników, na których teraz czeka nowość – lekcja o energii i cieple:

– Podjęliśmy się tego tematu, bo zapotrzebowanie na produkcję energii ciągle rośnie, a główne źródła jej pozyskiwania, jakimi są paliwa kopalne, się kurczą. Jeszcze 200 lat temu wszyscy ludzie na całej Ziemi zużywali rocznie prawie 6-krotnie mniej energii niż dzisiaj wytwarza jedna polska elektrownia. Na portalu pokazujemy między innymi skąd się bierze energia i ciepło, jakie są jej typy i podpowiadamy, jak oszczędzać zarówno energię jak i ciepło.  W naszej nowości znajdziecie też grę, w której za pomocą kamery termowizyjnej należy odszukać elementy w naszych domach, odpowiedzialne za utratę energii – mówi Rafał Kupiński z Ekoeksperymentarium.

Warto odwiedzić portal ekoeksperymentarium.pl i sprawdzić co możemy robić codziennie i bez większego wysiłku, żeby oszczędzać wodę, prąd czy zmniejszać zanieczyszczenie powietrza.

5 pomysłów co możesz zrobić już dziś, żeby pomóc ekosystemowi:

  1. Zrezygnuj z plastikowych butelek. Pijąc 2 litry wody dziennie możemy oszczędzić 26 kg plastiku i aż 1095 zł rocznie – jeśli postawimy na kranówkę. 
  2. Prysznic zamiast wanny. Wybierając szybki prysznic oszczędzamy aż 700 litrów wody tygodniowo. 
  3. Zmniejszamy temperaturę. W Polsce co roku spala się nawet 59.000.000 ton węgla wytwarzając tym samym ogromne ilości gazów cieplarnianych, smogu i zanieczyszczeń.  Zmniejszając temperaturę w domu do 18 stopni emitujemy do atmosfery ponad 600 kg mniej dwutlenku węgla. 
  4. Przejdź na cyfrowy detox. Spróbuj ograniczyć korzystanie z internetu, bo buszując w sieci wytwarzamy ślad węglowy. Żeby zrównoważyć emisję szkodliwych gazów po 3 godzinach scrollowania social mediów potrzeba aż sześciu drzew, pracujących przez całą dobę. 
  5. Segreguj z głową. Rocznie produkujemy ponad 300 kg odpadów komunalnych na osobę. To bardzo dużo (13 lat temu był ich i 100 kg mniej!). Dlatego warto, minimalizować ilość śmieci i zwracać uwagę w co zapakowane są rzeczy, trafiające do naszych sklepowych koszyków – stawiajmy na te papierowe, nadające się do recyklingu i wrzucajmy śmieci do odpowiednich pojemników, żeby móc im dać drugie życie.