#Inspiruj(SI)ę! w Dzień bez Śmiecenia – aktywnie promuj ekologię

11 maja rusza kolejna edycja kampanii Dzień bez Śmiecenia. Od 17 lat Organizacja Odzysku Opakowań Rekopol zawsze w maju zachęca wszystkich do poznawania i promowania prawidłowych postaw ekologicznych. W tym roku hasłem kampanii jest „Inspiruj(SI)ę!”.

– Często może wydawać się, że nasze pojedyncze działanie na rzecz ochrony środowiska, zmniejszenia liczby produkowanych odpadów nie ma większego znaczenia. Pamiętajmy, że wszystko zaczyna się od małego pierwszego kroku. Może to właśnie my staniemy się inspiracją dla innych by bardziej dbać o środowisko naturalne? Może to dzięki naszym działaniom przekonamy innych, że warto zmienić swoją postawę? Właśnie z tą myślą przy okazji tegorocznego Dnia bez Śmiecenia zachęcamy wszystkich do wspólnej zabawy i inspirowania innych – mówi Aneta Stawicka, kierownik ds. edukacji i komunikacji w Rekopolu.

Dzień bez Śmiecenia: świadomość rośnie, ale edukacja wciąż jest potrzebna

Z roku na rok świadomość ekologiczna mieszkańców Polski wzrasta. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że aż 96 proc. Polaków deklaruje, że segreguje odpady w domu. Ponadto najwięcej badanych, jako największe problemy środowiska naturalnego w Polsce, wskazuje zanieczyszczenie powietrza (56 proc.). Dalej są kolejno problem śmieci (51 proc.) oraz zanieczyszczenie wód i problemy z wodą (42 proc.). Aż 62 proc. ankietowanych wierzy również, że stan środowiska naturalnego zależy od każdego z nas i wskazuje tę kwestię jako najistotniejszy czynnik.

Między innymi dlatego każdego roku, przy okazji Dnia bez Śmiecenia, powstawało wiele materiałów edukacyjnych. Teraz nadszedł czas na ich kreatywne wykorzystanie. Organizatorzy w tegorocznej edycji oddają pole do popisu mieszkańcom. Każdy ma możliwość pobrania materiałów, przeprowadzenia działania edukującego innych oraz wygrania rowerów i innych gadżetów. 

Miliony odbiorców

Dzień bez Śmiecenia co roku dociera z przekazem do milionów odbiorców. W działania włączają się placówki oświatowe, samorządy, osoby prywatne oraz przedstawiciele biznesu. Jak co roku powstała specjalna elektroniczna kartka, którą przesłać można znajomym z zachęceniem do odwiedzenia strony kampanii.

Jak można włączyć się w obchody Dnia bez Śmiecenia?

  • Od 11 do 31 maja weź udział w drugiej turze konkursu i pokaż, że też masz wpływ na postawy innych!
  • Pobierz tegoroczną wizytówkę akcji – kartkę elektroniczną Dnia bez Śmiecenia, z naszego FB www.facebook.com/dzienbezsmiecenia albo ze strony www.dzienbezsmiecenia.pl i przekazuj ją dalej – do przyjaciół, rodziny, znajomych i nieznajomych, udostępnij w swoich mediach społecznościowych.
  • Wejdź na fanpage na facebooku www.facebook.com/dzienbezsmiecenia, polub go i zachęcaj do tego znajomych. Obserwuj też profil na Instagramie.
  • Zorganizuj w swoim miejscu pracy, wspólnie z przyjaciółmi działania (konkurs, aktywność), które będą związane z tematyką Dnia Bez Śmiecenia. Jeżeli potrzebujesz wsparcia – napisz do organizatorów na: kontakt@dzienbezsmiecenia.pl
  • Dbaj o prawidłową segregację przez cały rok!

Zweryfikuj swoją wiedzę o odpadach

Dzień bez Śmiecenia to doskonała okazja do weryfikacji stanu swojej wiedzy na temat postępowania z odpadami przez cały rok. Wszystkie stworzone w ramach wielu edycji materiały edukacyjne są cały czas dostępne do bezpłatnego wykorzystania i pobrania na stronie www.dzienbezsmiecenia.pl. Znajdują się tam zarówno infografiki, filmy edukacyjne, scenariusze zajęć, ale także inspirujące grafiki i ciekawostki.

Celem akcji jest propagowanie prawidłowych zasad segregowania odpadów opakowaniowych, promowanie proekologicznych postaw i ochrony środowiska. Uczymy przede wszystkim świadomej segregacji odpadów w gospodarstwach domowych i uświadamiamy, że nasze odpady to wartościowe surowce wtórne.

– 11 maja nie drukujemy ulotek i plakatów, zamiast tego tworzymy specjalnie na tę okazję kartkę elektroniczną, która informuje o akcji i zachęca do przeczytania informacji na temat segregowania odpadów i ciekawostek. Kartkę rozsyłamy do kontrahentów, partnerów, przedsiębiorców, znajomych – informuje Rekopol.

Segregujesz odpady? Wiesz, dlaczego to takie ważne? Rozumiesz, że z odpadów mogą powstać nowe surowce? Wiesz, że jakość posegregowanego odpadu ma znaczenie? Świetnie!

A czy Twoi znajomi i otoczenie mogą pochwalić się podobną wiedzą? Jeśli nie, to tutaj zaczyna się Twoja rola! Inspiruj, zachęcaj, przypominaj i zarażaj swoją postawą!

Pobierz bezpłatne materiały edukacyjne, zainspiruj innych, pochwal się w formularzu konkursowym i zgarniaj nagrody!