Instalacja fotowoltaiczna może być tańsza

instalacja PV

100 proc. energii zostaje u indywidualnego producenta

Ile energii wyprodukuje twoja domowa instalacja fotowoltaiczna, tyle masz prawo użyć za darmo. Tak przynajmniej nakazywałaby logika. Dotąd nie było jednak na rynku takiej oferty. Najczęściej, około 20 proc. wyprodukowanego prądu, trzeba było oddać bezpłatnie operatorowi. Nowa oferta Eeoleo i Plusa zmienia tę sytuację. Dzięki niej będzie można wreszcie korzystać z całego wyprodukowanego przez siebie prądu.

Prosta zasada działania 

Według nowej taryfy każdy nowy klient będzie mógł odzyskać całość nadwyżki wyprodukowanej przez siebie energii, która trafi do sieci. Dzięki temu klient nie będzie tracił wyprodukowanego przez siebie prądu. Zdecydowanie poprawi to rentowność inwestycji w panele fotowoltaiczne.

Zasada działania taryf PV jest prosta. Kiedy własna elektrownia słoneczna produkuje więcej energii niż klient w danym momencie zużywa, jej nadmiar zostanie przesłany do sieci. Natomiast w czasie, kiedy panele produkują mniej energii niż jest potrzebne lub jej nie produkują (w nocy), klient może odebrać to, co przekazał do sieci. W nowej ofercie Esoleo i Plusa –można odebrać całość, czyli 100 proc. tego, co wcześniej przekazało się do sieci. U innych dostawców można odebrać maksymalnie 80 proc. z tego. Oznacza to, że 20 proc. energii zatrzymuje sobie zakład energetyczny, zgodnie z zasadami dla prosumentów. Rozwiązanie Esoleo i Plusa pozwala na odebranie w ciągu roku energii „zmagazynowanej” za darmo. 

Niższe koszty instalacji

Do tej pory kalkulując koszty i zyski z instalacji fotowoltaicznej klienci często sztucznie powiększali powierzchnie paneli. Robili tak, aby zrekompensować „daninę” pozostawianą w elektrowni, a jednocześnie pokryć swoje pełne zapotrzebowanie na energię. 

Nowa oferta Esoleo i Plusa oznacza, że instalacja fotowoltaiczna nie musi być przewymiarowana, aby pokryć całkowite zapotrzebowanie na prąd. Klient płaci mniej za instalację, a do jej zamontowania potrzebna jest mniejsza powierzchnia dachu. W praktyce może się to przełożyć na oszczędności przy inwestycji od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.