Panattoni: drugie życie turbin wiatrowych

Panattoni wspiera upcykling infrastruktury wytwarzającej zieloną energię. W piętnastu lokalizacjach dewelopera znajdują się ekologiczne meble miejskie wykonane ze zużytych turbin wiatrowych. W 2023 roku takie meble pojawią się w kolejnych stu miejscach.

Życie po wietrze? To możliwe! Kilkadziesiąt leżaków, ławek i huśtawek – wykonanych ze skrzydeł turbin wiatrowych – stanęło na terenach zielonych i rekreacyjnych wokół obiektów Panattoni. Znajdują się one m.in. w Krakowie, Kaliszu, Wrocławiu, Wałbrzychu, Małych Żernikach, Pruszkowie czy Nadarzynie. Jest to efekt współpracy z firmą Anmet, która od ponad 20 lat specjalizuje się w recyklingu odpadów, a od 2015 oferuje recykling śmigieł elektrowni wiatrowych.

– Ponowne zagospodarowanie turbin wiatrowych staje się w tej sytuacji kluczowe dla dalszego rozwoju energii wiatrowej i OZE w ogóle. Bez energii z odnawialnych źródeł nie osiągniemy celów unijnej taksonomii. Realizując naszą koncepcję „Go Earthwise with Panattoni” działamy holistycznie – stawiając na energię z odnawialnych źródeł, ale też realizując idee gospodarki obiegu zamkniętego – mówi Emilia Dębowska z Panattoni.

Skrzydła turbin wiatrowych, z których Anmet robi meble miejskie, służyły przez 25 lat. W tym czasie jeden wiatrak oszczędził 36 500 ton emisji CO2, która wiązałaby się z produkcją energii w elektrowniach cieplnych zasilanych paliwami kopalnymi.

Wiatr zmian

Energetyka wiatrowa to jeden z fundamentów przechodzenia Europy i Świata na zeromisyjność. Niestety w Polsce moc zainstalowana farm wiatrowych wynosiła na początku 2022 roku jedynie 7,2 GW. Kolejne inwestycje, w tym farmy na Bałtyku, mają napędzać rozwój tego źródła. Podobnie jest w Unii Europejskiej, gdzie instalowane ma być średnio 18 GW mocy wiatrowych każdego roku aż do 2026 roku. W 2021 r. Europa zainstalowała 17 GW nowych mocy w zakresie energii wiatrowej. Ciągle za mało, by być na dobrej drodze do realizacji celów klimatycznych i energetycznych UE na rok 2030. Dlatego można spodziewać się kolejnych wzrostów i kolejnych turbin.

Według publikacji Uniwersytetu Cambridge – „Wind turbine blade waste in 2050” – elektrownie wiatrowe mogą produkować w połowie stulecia aż 43 miliony ton odpadów na całym świecie, z czego jedną czwartą w Europie. Tylko w najbliższych pięciu latach w Europie wycofanych może zostać blisko 15 000 łopat turbin wiatrowych.