#AkademiaCzystegoPowietrza2023

czyste powietrze

Rusza trzecia edycja Akademii Czystego Powietrza. Jej celem jest zwiększanie wiedzy na temat programu, służącego poprawie jakości powietrza w Polsce i polepszeniu efektywności energetycznej budynków. 12 stycznia 2023 r. o godz. 10:00 odbędzie się pierwsze spotkanie w formule online poświęcone nowym zasadom programu „Czyste Powietrze”.

Trzecia edycja Akademii rozpoczyna się po wejściu w życie zmian w programie „Czyste Powietrze”. Mają one na celu zwiększenie atrakcyjności finansowej inwestycji w poprawę efektywności energetycznej budynku oraz wymiany źródła ciepła. Obecnie poziom dotacji zwiększono niemal dwukrotnie. #AkademiaCzystegoPowietrza jest skierowana do właścicieli domów jednorodzinnych oraz lokali w takich budynkach, w których chcą ocieplić swój dom i wymienić źródło ciepła na bardziej efektywne.

– Chcemy jak najskuteczniej dotrzeć z nową ofertą do potencjalnych beneficjentów. Osiągniemy to kiedy informacja o wprowadzonych zmianach w #CzystePowietrze będzie przekazana w sposób jasny i przejrzysty. Możliwość otrzymania dotacji nawet do 136 200 zł na działania w ramach oferty programu to tylko pierwsza korzyść dla beneficjenta. Kolejna, istotniejsza wartość otrzymanego bezzwrotnego wsparcia finansowego z programu, to ciepły, komfortowy dom i docelowo niższe rachunki za ogrzewanie. Ocieplony dom z efektywnym źródłem ciepła zużywa mniej energii niezbędnej do ogrzania, tym samym obniża się ilość zakupywanego paliwa co na wprost przekłada się na realne oszczędności w budżetach gospodarstw domowych. Jednocześnie mniejsze zużycie paliw wpływa na poprawę jakości powietrza. 

Zaoferowane zmiany programu to dostęp do dużych środków finansowych z przeznaczeniem na ocieplenie domu i wymianę „kopciucha”, czyniących domy naszych beneficjentów efektywnymi energetycznie. Mamy nadzieję, że nasza oferta spotka się z jeszcze większym zainteresowaniem i będziemy mieli coraz więcej ocieplonych domów i coraz czystsze powietrze pozbawione smogu – mówi Paweł Mirowski, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej budynków, wiceprezes NFOŚiGW.

– Nowa odsłona programu „Czyste Powietrze” pozwala uwolnić potencjał, jaki leży w poprawie efektywności energetycznej budynków. Dzięki wymianie kopciuchów i termomodernizacji domów będziemy mogli oddychać czystszym powietrzem a gospodarstwa domowe zmniejszą swoje rachunki za ogrzewanie – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. 

– Pierwszy cykl spotkań w ramach Akademii adresujemy do instalatorów, doradców energetycznych i firm z branży budowlanej, zainteresowanych ofertą programu „Czyste Powietrze”. Wiemy, że wyżej wskazana branża jest mocno zainteresowana zmienioną ofertą programu, zwłaszcza w kontekście nowego podejścia w programie do termomodernizacji budynków. W obecnej odsłonie programu wielką wagę przywiązujemy do audytu energetycznego i kompleksowej termomodernizacji, która umożliwi uzyskanie pełnej puli korzyści ze zrealizowanej inwestycji, a sam beneficjent będzie miał szansę w sposób najbardziej wymierny, czyli finansowy, docenić jej efekty – dodaje   Mirowski.

Pierwsze spotkanie Akademii odbędzie się 12 stycznia 2023 roku o godzinie 10:00 w formie webinaru online. Uczestnicy spotkania poznają szczegóły wprowadzonych zmian w programie „Czyste Powietrze” oraz zagadnienia techniczne związane z tymi zmianami

#AkademiaCzystegoPowietrza – zapisy na webinar

Tegoroczna #AkademiaCzystegoPowietrza startuje w czwartek, 12 stycznia o godz. 10:00. Podczas pierwszego spotkania, eksperci NFOŚiGW przypomną zasady programu „Czyste Powietrze”. Omówią szczegóły związane z progami dochodowymi i warunkami pozyskania środków. Dodatkowo omówią kwestię kosztów kwalifikowanych i warunki techniczne związane nieruchomościami zakwalifikowanymi do programu. 

Aby wziąć udział w pierwszym webinarium należy zarejestrować się poprzez formularz zgłoszeniowy.