Roślinna butelka do piwa

Butelka z roślinnego polimeru i włókna drzewnego? Już niebawem Carlsberg wprowadzi taką nowość na rynek. To kolejne działanie „zazieleniania” biznesu przez browar.

Carlsberg Polska jako pierwszy w branży piwowarskiej wprowadził na polski rynek SNAP PACK. Snap Pack to multipack, który łączy puszki ze sobą za pomocą punktów klejowych. Zastępuje folię używaną do owijania wielopaków piwa. Redukuje jej zużycie aż o 82 proc. i tym samym zmniejsza emisję CO2. Pozostaje tylko folia tworząca rączkę. Niebawem na rynku pojawi się roślinna butelka do piwa.

1224 tony szkła mniej

Dodatkowo, firma od lat ogranicza grubość szkła w butelkach zwrotnych. We współpracy z dostawcami w latach 2017-2021 udało się ograniczyć wagę opakowań o 1224 tony szkła

– Zwracamy uwagę, gdzie i jak produkowane są nasze puszki. Sprawdzamy także ile surowca z recyclingu zawierają. Od lat systematycznie stosujemy puszki o ograniczonej wadze, co przekłada się na niższy ślad węglowy z ich produkcji i z transportu. Obecnie 70 proc. puszek jest pocienione, czyli lżejsze. Od 2018 roku ilość aluminium w przeliczeniu na wyprodukowany 1 hl piwa zmalała o 7 proc. – do 3,10 kg aluminium/hl. Zaś w wyniku stopniowego, od 2017 roku, zmniejszania grubości szkła w butelkach zwrotnych, na koniec 2021 roku zaoszczędziliśmy 4587 ton tego surowca – mówi Jarosław Sepioło, manager ds. Rozwoju Pakowania Carlsberg Polska.

Roślinna alternatywa dla szkła

Ostatnią nowością, jeszcze niedostępną w sklepach jest butelka Fibre Bottle generacji 2.0. Składa się z wewnętrznej wyściółki z roślinnego polimeru PEF i zewnętrznej obudowy z włókna drzewnego. Oba materiały są pochodzenia naturalnego i sprawiają, że butelka jest w pełni bio (z wyłączeniem kapsla) i nadaje się do recyklingu. 

Polimer PEF opracował partner Grupy Carlsberg – firma Avantium. Jest wytwarzany z surowców naturalnych i pełni rolę skutecznej bariery pomiędzy piwem a zewnętrzną obudową z włókna drzewnego. Chroni piwo – jego smak i nagazowanie – lepiej niż konwencjonalne opakowania PET.

Z kolei zewnętrzna obudowa Fibre Bottle jest organiczna (bio-based), zbudowana z włókien drzewnych pozyskanych z odpowiedzialnie zarządzanych lasów z certyfikatem FSC. Ma właściwości izolacyjne, dzięki którym piwo jest dłużej zimne w porównaniu z puszkami i szklanymi butelkami. Producentem zewnętrznej powłoki jest firma Paboco. Generacja 2.0 Fibre Bottle w ocenach cyklu życia już teraz ma mniejszy ślad węglowy niż jednorazowa szklana butelka. 

Mniejszy ślad węglowy

Carlsberg planuje, że ślad węglowy w przypadku kolejnej generacji 3.0 Fibre Bottle będzie aż o 80 proc. niższy niż szklanej butelki jednorazowej. Końcowy cel to Fibre Bottle o śladzie węglowym tak niskim, jak szklana butelka zwrotna. Niestety Fibre Bottle nie zastąpi, ale w przyszłości uzupełni istniejące już portfolio opakowań, takich jak szklane butelki i puszki.