8 maja – Dzień Sprawiedliwego Handlu – Fairtrade

8 na 10 polskich konsumentów uważa, że kupując produkty z certyfikacją Fairtrade staje po stronie rolników i producentów. Dodatkowo czuje się częścią społeczności, działającej na rzecz sprawiedliwości – wynika z badania konsumenckiego GlobalScan. Na przełomie kwietnia i maja obchodzony jest Miesiąc Sprawiedliwego Handlu

Główne założenia

Fairtrade został utworzony z myślą o poprawieniu losu rolników z globalnego Południa. Warto zaznaczyć, że takie działania mają również pozytywny wpływ na poprawę środowiska, w którym żyją i pracują. W ramach Miesiąca Fairtrade organizacja, wraz z partnerami, przypomina dlaczego warto wspierać Sprawiedliwy Handel:

  • Fairtrade koncentruje się na ludziach. W centrum swoich działań stawia drobnych rolników oraz pracowników, którzy są często marginalizowani w globalnym systemie handlowym.
  • Wspiera także produkcję bardziej przyjazną środowisku, m.in. poprzez odpowiedzialne zarządzanie wodą i odpadami, zachowywanie bioróżnorodności oraz żyzności gleby.

Na przykład sieć Lidl wspiera Sprawiedliwy Handel, oferując klientom asortyment z odpowiednim oznaczeniem. Certyfikat gwarantuje godziwe płace dla pracowników i producentów z Południa, a także bardziej zrównoważone rolnictwo oraz handel. W ofercie sieci na stałe są m.in. czekolady, batony musli, lody, a nawet owoce takiej jak np. marakuja, z oznaczeniem sprawiedliwego handlu. Co więcej sezonowo Lidl rozszerza tę ofertę. Cała marka słodyczy Favorina, dostępna w sklepach przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem, jest wyprodukowana z kakao wyłącznie z certyfikatem Fairtrade.

Sieci pomagają w zrozumieniu Fairtrade

– W popularyzacji sprawiedliwego handlu bardzo pomagają nam partnerzy, w tym m.in. sieć Lidl Polska. Dostępność produktów Fairtrade na sklepowych półkach podnosi świadomość społeczeństwa na temat globalnego rolnictwa oraz zrównoważonego pozyskiwania surowców. Prowadzone przez nas badania pokazują, że coraz więcej konsumentów chce podejmować samodzielne działania, aby żyć w sposób bardziej zrównoważony oraz kupować odpowiedzialnie. Ta tendencja bardzo nas cieszy, jednak nie przestajemy podejmować wysiłków w kierunku popularyzacji Sprawiedliwego Handlu, dlatego kolejny rok z rzędu organizujemy Miesiąc Fairtrade, obejmujący liczne działania edukacyjne – komentuje Zbigniew Szalbot z Fundacji „Koalicja Sprawiedliwego Handlu”.