Energypark Haringvliet – połączenie energii wiatrowej, słonecznej i akumulatorów

Net-Zero Industry Act

Energypark Haringvliet w Holandii – to pierwsza elektrownia firmy Vattenfall, która łączy w sobie energię wiatrową, słoneczną i akumulatory. Dzięki połączeniu tych technologii będzie ona w stanie produkować energię po niższych kosztach. Dodatkowo efektywniej wykorzystywać dostępną moc sieci, a także wywierać mniejszy wpływ na środowisko.

6 turbin wiatrowych, 116 paneli słonecznych i akumulator z 12 kontenerów morskich

Położona 20 km na południe od Rotterdamu elektrownia Energypark Haringvliet składa się z sześciu turbin wiatrowych, 115 000 paneli słonecznych oraz dużego akumulatora złożonego z 12 kontenerów morskich wypełnionych bateriami. Wszystkie trzy technologie wspólnie korzystają z tego samego przyłącza do sieci. Park energetyczny będzie produkował około 140 GWh energii elektrycznej rocznie. To odpowiada zużyciu energii przez 40 000 holenderskich gospodarstw domowych. 

– Aby osiągnąć nasze cele klimatyczne, musimy przyspieszyć transformację energetyczną. Energypark Haringvliet jest doskonałym przykładem na to, jak najefektywniej wykorzystać dostępne zasoby. Łączy on energię wiatrową, słoneczną i akumulatory. W taki sposób, że w ciągu roku dostarczamy więcej zrównoważonej energii po niższych kosztach. Jednocześnie ma to najmniejszy możliwy wpływ na środowisko, sieć energetyczną i otoczenie – powiedziała Sandra Grauers Nilsson dyrektor Lądowych Elektrowni Wiatrowych.

Uzupełniające się energie

Energia wiatrowa i słoneczna uzupełniają się wzajemnie w różnych porach roku. Mogą korzystać z tego samego przyłącza do sieci, dzięki czemu mniej energii trzeba rezerwować w sieci. Akumulator zapewnia, że sieć pozostaje w równowadze. Ponadto wspólne korzystanie z podstacji, kabli, przyłącza do sieci oraz utrzymanie dróg pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze i ma mniejszy wpływ na środowisko. 

– Otwarcie Haringvliet to wielki krok dla działalności Vattenfall w zakresie energii wiatrowej i słonecznej. Także dowód naszych kompetencji w zakresie opracowywania i budowania projektów wykorzystujących różne technologie w Europie – powiedział Claus Wattendrup, szef działu Solar w firmie Vattenfall „.