Braki owocowo-warzywne w diecie Polaków

Dieta

Tylko 9 proc. Polaków je wystarczająco dużo warzyw i owoców. To szczególnie martwi, gdyż tą gałęzią rolnictwa Polska stoi.

W nowej piramidzie żywienia podstawą zdrowej diety są warzywa i owoce. Tymczasem z najnowszych danych Eurostatu wynika, że Polacy jedzą ich zdecydowanie mniej niż większość krajów Europy. Jedynie 9 proc. z nas spożywa dziennie przynajmniej pięć zalecanych porcji tych produktów. Dla kontrastu w Irlandii robi tak jedna trzecia całego społeczeństwa, a w Danii i we Francji jedna piąta. Eksperci Farmy Świętokrzyskiej wskazują, że aktualnie świadomość polskich konsumentów rośnie, więc ilość spożywanych warzyw i owoców też powinna być większa.

Z danych Eurostatu wynika, że jedna trzecia mieszkańców Unii Europejskiej w ogóle nie spożywa warzyw i owoców regularnie. Tylko 12 proc. przyznaje, że zjada zalecane pięć porcji każdego dnia. Ponad połowa (55 proc.) deklaruje, że jest to od jednej do czterech porcji dziennie. 

Europejczycy a dieta

Wśród państw członkowskich UE najwyższe dzienne spożycie wynoszące pięć lub więcej porcji warzyw i owoców odnotowano w Irlandii (33 proc. populacji), Holandii (30 proc.), Danii (23 proc.) i Francji (20 proc.). Z kolei wśród mieszkańców Belgii, Hiszpanii, Włoch, Słowenii, Norwegii i Chorwacji ok. 2/3 deklaruje, że zjada regularnie od jednej do czterech porcji takich produktów każdego dnia. Najniższe dzienne spożycie odnotowano w Rumunii, gdzie tylko 2 proc. populacji spożywało co najmniej 5 porcji owoców i warzyw, a następnie w Bułgarii i Słowenii (po 5 proc.) oraz Austrii (6 proc.).

Choć wiedza na temat zdrowej diety w Polsce rośnie, to nasz kraj wciąż znajduje się w tyle statystyk. Jedynie 9 proc. z nas ma w codziennym jadłospisie przynajmniej pięć porcji warzyw i owoców, a 54 proc. od jednej do czterech. Oznacza to, że około 37 proc. Polaków zazwyczaj nie spożywa ich wcale. 

Zmiana nawyków żywieniowych nie jest prosta. Dlatego najlepiej jest zastosować metodę małych kroków. Zamiast obiecywać sobie, że od jutra w naszej diecie znajdzie się zalecane pięć porcji warzyw i owoców, warto zacząć zabierać do pracy codziennie jabłko, czy pamiętać o dodawaniu sałatki do obiadu. Z czasem takie zachowania staną się naturalne i łatwiej będzie dalej zwiększać udział owoców i warzyw w jadłospisie – mówi Łukasz Gębka, prezes Farmy Świętokrzyskiej.

Dieta europejczyków: kobiety jedzą zdrowiej

Eurostat zauważa też, że w Unii Europejskiej dzienne spożycie owoców i warzyw przez kobiety jest wyższe niż przez mężczyzn. Średnio 58 proc. kobiet spożywa od 1 do 4 porcji, w porównaniu do 51 proc. w przypadku mężczyzn. To samo dotyczyło dziennego spożycia 5 porcji lub więcej (15 proc. vs 10 proc.). Badanie wykazało również, że dieta mężczyzn jest częściej uboga w warzywa i owoce. Niemal 4 na 10 panów prawie w ogóle nie je takich produktów, podczas gdy wśród kobiet jest to 27 proc.