Projekty Azotów na liście Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Czystego Wodoru

Wskaźnik rozwoju zielonej ekonomii

Dwa projekty Grupy Azoty z obszaru wodoru znalazły się na liście projektów Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Czystego Wodoru. Zaproponowane projekty obejmują swoim zakresem kilka obszarów gospodarki wodorowej. M.in. wytwarzanie wodoru, produkcję amoniaku, jak również produkcję wodoru na potrzeby szeroko pojętego transportu.

Europejski Sojusz na rzecz czystego wodoru został zainicjowany przez Komisję Europejską w lipcu 2020 roku. Jego celem jest m.in. wdrożenie wodoru jako konkurencyjnego nośnika energii w Europie. Lista opublikowanych projektów ma stworzyć zintegrowany europejski łańcuch wartości wodoru, a także odpowiednie profilowanie i wspieranie wybranych rozwiązań.

– Jako jeden z liderów branży nawozowo-chemicznej w Europie oraz największy producent wodoru w Polsce, aktywnie uczestniczymy w rozwoju rynku wodorowego. Projekty, które zgłosiliśmy do tzw. Project Pipeline to rozwiązania, które pozwolą nam zbudować silną pozycję w obszarze technologii wodorowych. Informacja o uwzględnieniu naszych rozwiązań na liście projektów Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Czystego Wodoru potwierdza nasz kierunek – mówi Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty. 

Blisko połowa wodoru produkowanego w Polsce powstaje w fabrykach Grupy Azoty. W ostatnim czasie Grupa opublikowała strategię na lata 2021-2030, która zawiera projekty dotyczące rozwoju gospodarki wodorowej.