Sklep socjalny to nie tylko super pomysł na pomaganie potrzebującym. To także wspieranie środowiska poprzez realizację działań zero waste. Do projektu uruchamiania sklepów Spichlerz, po Katowicach dołączają: Warszawa, Radom, Bydgoszcz i niebawem pewnie Gdańsk.
Spichlerz to ogólnopolska sieć sklepów socjalnych stworzona przez Fundację Wolne Miejsce. Pierwszy taki sklep działa od grudnia w Katowicach. Wyraźnie widać, że projekt się rozpędza i szybko dołączają inne miasta. Bardzo chętnie angażują się w niego samorządy i pomagają w znalezieniu odpowiedniej lokalizacji sklepu. Jeszcze przed Wielkanocą zaplanowano otwarcie sklepów w Warszawie, Radomiu i Bydgoszczy. Intensywne prace, przy wsparciu samorządu, trwają także w Gdańsku.
Zero marnotrawstwa, czyli korporacyjne zero waste
– Co najważniejsze – przeciwdziałamy marnotrawieniu żywności i produktów spożywczych – mówi cytowany przez Kurier Nakielski Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce. Dodaje, że aktywizowane są społecznie osoby samotne i klienci sklepu, poprzez działania w Spichlerz Caffee. Współpraca z DPS to szansa na oddolnie kierowaną reformę niesionej pomocy. Sklep to możliwość realnej zmiany życia i nawyków, przez naukę zarządzania finansami domowymi, integrację społeczną, programy edukacyjne.
Oferta sklepu kierowana jest przede wszystkim do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. Ale też do takich, które są zagrożone samotnością oraz wykluczeniem społecznym. Projekt powstał, jako naturalna kontynuacja działań Fundacji Wolne Miejsce. Fundacja od lat otacza opieką i służy pomocą, organizując jedne z największych w Polsce Wigilii i Śniadań Wielkanocnych w Polsce.
Model sklepów socjalnych przeniesiono z austriackich rozwiązań. Te rozwiązania stosuje pomoc społeczna w Wiedniu, a także w krajach zachodnich.
Dla małych i dużych firm
Na swojej stronie www Fundacja zaprasza do współpracy lokalnych i ogólnopolskich przedsiębiorców, dystrybutorów, producentów produktów spożywczych oraz artykułów pierwszej potrzeby. Bez względu na wielkość firmy.
Współpraca ze sklepami Spichlerz, to bezpośrednie wsparcie osób w potrzebie, a także realne przeciwdziałanie marnowaniu żywności.
– Współpracując z nami, poprzez bezpłatne przekazanie towaru lub odsprzedaż za niewielką kwotę, wspieracie Państwo codzienne życie kilku tysięcy mieszkańców. Te osoby realnie skorzystają z Waszej pomocy. Przeciwdziałacie marnotrawieniu żywności, którą rokrocznie Polska wyrzuca w liczbie 9,5 miliona ton – czytamy na stronie Fundacji.
Fundacja podkreśla także korzyści dla firmy w postaci likwidacji kosztownej utylizacji produktów, które stały się odpadami. W odróżnieniu od banków żywności, sklepy socjalne pracują również na produktach poniżej 5 dni do końca terminu przydatności.