Sklepy socjalne – szlachetna idea i wsparcie działań zero waste

Sklep socjalny to nie tylko super pomysł na pomaganie potrzebującym. To także wspieranie środowiska poprzez realizację działań zero waste. Do projektu uruchamiania sklepów Spichlerz, po Katowicach dołączają: Warszawa, Radom, Bydgoszcz i niebawem pewnie Gdańsk.

Spichlerz to ogólnopolska sieć sklepów socjalnych stworzona przez Fundację Wolne Miejsce. Pierwszy taki sklep działa od grudnia w Katowicach. Wyraźnie widać, że projekt się rozpędza i szybko dołączają inne miasta. Bardzo chętnie angażują się w niego samorządy i pomagają w znalezieniu odpowiedniej lokalizacji sklepu. Jeszcze przed Wielkanocą zaplanowano otwarcie sklepów w Warszawie, Radomiu i Bydgoszczy. Intensywne prace, przy wsparciu samorządu, trwają także w Gdańsku.

Zero marnotrawstwa, czyli korporacyjne zero waste

– Co najważniejsze – przeciwdziałamy marnotrawieniu żywności i produktów spożywczych – mówi cytowany przez Kurier Nakielski Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce. Dodaje, że aktywizowane są społecznie osoby samotne i klienci sklepu, poprzez działania w Spichlerz Caffee. Współpraca z DPS to szansa na oddolnie kierowaną reformę niesionej pomocy. Sklep to możliwość realnej zmiany życia i nawyków, przez naukę zarządzania finansami domowymi, integrację społeczną, programy edukacyjne.

Oferta sklepu kierowana jest przede wszystkim do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. Ale też do takich, które są zagrożone samotnością oraz wykluczeniem społecznym. Projekt powstał, jako naturalna kontynuacja działań Fundacji Wolne Miejsce. Fundacja od lat otacza opieką i służy pomocą, organizując jedne z największych w Polsce Wigilii i Śniadań Wielkanocnych w Polsce. 

Model sklepów socjalnych przeniesiono z austriackich rozwiązań. Te rozwiązania stosuje pomoc społeczna w Wiedniu, a także w krajach zachodnich.

Dla małych i dużych firm

Na swojej stronie www Fundacja zaprasza do współpracy lokalnych i ogólnopolskich przedsiębiorców, dystrybutorów, producentów produktów spożywczych oraz artykułów pierwszej potrzeby. Bez względu na wielkość firmy.

Współpraca ze sklepami Spichlerz, to bezpośrednie wsparcie osób w potrzebie, a także realne przeciwdziałanie marnowaniu żywności. 

– Współpracując z nami, poprzez bezpłatne przekazanie towaru lub odsprzedaż za niewielką kwotę, wspieracie Państwo codzienne życie kilku tysięcy mieszkańców. Te osoby realnie skorzystają z Waszej pomocy. Przeciwdziałacie marnotrawieniu żywności, którą rokrocznie Polska wyrzuca w liczbie 9,5 miliona ton – czytamy na stronie Fundacji. 

Fundacja podkreśla także korzyści dla firmy w postaci likwidacji kosztownej utylizacji produktów, które stały się odpadami. W odróżnieniu od banków żywności, sklepy socjalne pracują również na produktach poniżej 5 dni do końca terminu przydatności.