Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla błękitnego nieba ONZ

Dzień Czystego Powietrza dla błękitnego nieba

Zaledwie jeden na dziesięciu mieszkaniec Ziemi oddycha czystym powietrzem. To rarytas, o który zabiegamy, dbamy i walczymy. Globalny problem w zderzeniu z pandemią jeszcze bardziej zyskał na znaczeniu. 7 września to ONZ-towski Dzień Czystego Powietrza. Został ustanowiony w 2020 roku i dziś obchodzony jest po raz drugi.

ONZ alarmuje

Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanawiając Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla błękitnego nieba (ang. International Day of Clean Air for blue skies) chciała przede wszystkim:

Podnieść świadomość społeczną na wszystkich poziomach – indywidualnym, społecznym, korporacyjnym i rządowym – że czyste powietrze jest ważne dla zdrowia, produktywności, gospodarki i środowiska. 

Wskazać ścisły związek między jakością powietrza a innymi wyzwaniami środowiskowymi i rozwojowymi, takimi jak zmiany klimatu i globalne cele zrównoważonego rozwoju. 

Wszystko po to, by poprzez dzielenie się wiedzą, innowacjami i najlepszymi praktykami stworzyć strategiczny sojusz, nabrać rozpędu dla skoordynowanych krajowych, regionalnych i międzynarodowych podejść do skutecznego zarządzania jakością powietrza.

Programy na poprawę

O jakości powietrza najwięcej mówimy w zimie – w sezonie grzewczym. Dostępnych jest wiele programów finansujących i ułatwiających wymianę kotłów czy instalacje fotowoltaiki. Samorządy mogą liczyć na pokrycie większości kosztów wymiany starych pieców grzewczych z programów wspieranych przez Rząd oraz Unię Europejską. To między innymi: Czyste Powietrze, STOP SMOG oraz Regionalne Programy Operacyjne.