Kolejne instrumenty finansowe w walce o czyste powietrze

czyste powietrze

Program czyste powietrze nabrał rozpędu. Trzeba pamiętać o innych instrumentach wsparcia wymiany nieefektywnych źródeł ciepła. Trwa nabór wniosków w programie „Stop Smog”, który jest wsparciem dla najuboższych. Warto też trzymać kciuki za powodzianie uruchomionego pilotażowo programu modernizacji cieplnej budownictwa wielorodzinnego.

„Stop smog” – od kwietnia nowy nabór

Od kwietnia – w programie „Stop Smog” – o finansowanie wymiany źródeł ciepła na niskoemisyjne mogą starać się samorządy. Wnioskodawcy, gmina, związek międzygminny, powiat, mogą uzyskać do 70 proc. dofinansowania kosztów inwestycji. Pozostałe 30 proc. stanowi ich wkład własny. Dzięki temu mieszkańcy oraz właściciele nieruchomości mogą otrzymać, w formie bezzwrotnej dotacji, do 100 proc. kosztów przedsięwzięcia. „Beneficjentami „Stop Smog” są osoby, których nie stać na wymianę pieca i ocieplenie domu. Program określa, że to ci, których przeciętny miesięczny dochód, na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 175 proc. kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125 proc. tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym” – wyjaśnia Paweł Mirowski wiceprezes NFOŚiGW.

Koszt realizacji niskoemisyjnych inwestycji w jednym budynku, a w przypadku budynku o dwóch lokalach – w jednym lokalu, nie może przekroczyć 53 tys. zł.

W zachodniopomorskim oraz Pszczynie pilotaż dla budynków wielorodzinnych

Celem pilotażowego programu w województwie zachodniopomorskim jest wymiana minimum 500 nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe w budynkach wielorodzinnych. Od 14 kwietnia WFOŚiGW w Szczecinie przyjmuje wnioski na dofinansowanie w ramach tego programu. 
W Pszczynie na Śląsku, jako jednej z najbardziej zanieczyszczonych gmin w Polsce pilotaż wystartował 16 kwietnia. Na wymianę kopciuchów i termomodernizację wielorodzinnych budynków mieszkalnych (3-20 lokali) zarezerwowano w tym mieście 6 mln zł.

W Zachodniopomorskim podejmujemy działania dla czystego powietrza przez wsparcie wymiany tzw. kopciuchów w budynkach od 3 do 20 lokali mieszkalnych. Przeznaczamy na to 10 mln zł w formie bezzwrotnych dotacji. To pozwoli na modernizację co najmniej 30 wielorodzinnych budynków mieszkalnych wraz z wymianą minimum 500 nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe. Dodatkowo inne działania mające na celu poprawę efektywności energetycznej” – wyjaśnia prof. Maciej Chorowski prezes NFOŚiGW.

Programem objęte zostaną zarówno wspólnoty mieszkaniowe, jak i indywidualni właściciele kamienic.

Szczegóły dotyczące obu programów znajdziecie na stronie https://czystepowietrze.gov.pl