Inteligentne i bezdotykowe śmietniki

Inteligentne pojemniki w Ciechanowie

Na jednym z osiedli w Ciechanowie znajdują się nowoczesne pojemniki do segregacji odpadów. Są inteligentne i bezdotykowe. Pozwalają m.in. kontrolować selektywną zbiórkę. Roczny pilotaż pokazał, że od momentu pojawienia się nowych urządzeń (2019 r.) odsetek gospodarstw domowych segregujących odpady wzrósł z 10 proc. do 90 proc.

Nowoczesne pojemniki do segregacji są bezwzględnie dumą Ciechanowa. Osiedle, na którym stoją, wygląda bardzo estetycznie, a świecące się kolorowe diody informują, że nie jest to zwykły śmietnik. – Chcemy zrealizować więcej takich inwestycji. Na razie szukamy środków na ten cel. Mamy już obrane pewne kierunki – powiedziała ecoekonomii.pl Paulina Rybczyńska, rzeczniczka miasta.

System Indywidualnej Segregacji Odpadów

Nowoczesne pojemniki do segregacji odpadów znajdują się na osiedlu „Płońska” w Ciechanowie. Na stałe wdrożono tam innowacyjny System Indywidualnej Segregacji Odpadów (SISO). Po rocznym pilotażu miasto zamontowało 24 nowe, udoskonalone, bezdotykowe urządzenia na odpady. To pierwsze takie w Polsce inteligentne i bezdotykowe pojemniki, które umożliwiają skuteczną weryfikację segregacji odpadów w zabudowie wielorodzinnej.

Dla ponad 300 gospodarstw


Systemem zostało objętych ponad 300 gospodarstw domowych. Każde z nich otrzymuje indywidualne kody, które umożliwiają otwarcie pojemnika i pozostawienie w higieniczny sposób posegregowanych odpadów. Odpady, po wrzuceniu, są automatycznie ważone. Klapy otwierają się po sczytaniu elektronicznie kodu QR mieszkania. Konstrukcja pojemników uniemożliwia też rozprzestrzenianie się odpadów. Np. przy wietrznej pogodzie czy dostaniu się do nich ptaków lub gryzoni. ZNie istnieje też problem podrzucania odpadów spoza osiedla. Nie można ich po prostu włożyć do pojemnika bez posiadania kodu otwierającego urządzenia. To pozwala uniknąć dodatkowych kosztów związanych z ich odbiorem. Zainstalowane kamery monitoringu pozwalają także na weryfikację osób pozostawiających odpady przy pojemnikach.

Najpierw roczny pilotaż pojemników do segregacji

Montaż systemu na stałe został poprzedzony rocznym pilotażem, który przyniósł pozytywne efekty. Dla miasta był on bezkosztowy. Po pierwszym półroczu z systemu korzystało już 98 proc. mieszkańców osiedla. Liczba segregujących odpady gospodarstw domowych wzrosła z niespełna 10 proc. do 90 proc.. W anonimowej ankiecie mieszkańcy wskazali też, że dzięki monitoringowi zainstalowanemu w celach zabezpieczenia nowych pojemników czują się bezpieczniej w obrębie osiedla.

Urządzenia docelowe są jeszcze bardziej doskonałe. Co szczególnie istotne w dobie epidemii – pojemniki są teraz bezdotykowe. Klapy otwierają się samoczynnie. – System T-Master to efekt wieloletniej pracy polskich inżynierów i programistów z Ciechanowa i okolic. Produkcja i kompletacja pojemników również odbywa się lokalnie. Miasto czerpiąc z nowoczesnych technologii realnie podnosi komfort życia swoich mieszkańców – powiedział twórca rozwiązania Robert Szczepankowski, prezes Zarządu T-Master Sp. z o.o.

Kody kreskowe także w blokach

Rozliczanie mieszkańców z segregacji odpadów za pomocą kodów kreskowych od lat funkcjonuje, ale w zabudowie jednorodzinnej. Nowoczesny system na osiedlu „Płońska”, umożliwia w podobny sposób rozliczanie mieszkańców zabudowy wielorodzinnej. Miasto zwraca uwagę, że tzw. opłata śmieciowa w przypadku segregowania jest dużo niższa, niż w przypadku braku segregacji. W Ciechanowie jest ona jedną z najniższych w Polsce i wynosi 13 zł od każdego mieszkańca segregującego śmieci.

O kolorowych torbach wspomagających prawidłową segregację pisaliśmy TUTAJ.