Lekcja recyklingu w praktyce – śmieciarka Miecia niebawem ruszy w Polskę

Ruchoma, przemieszczająca się, interaktywna wystawa pokazuje, jak odpady mogą stać się wartościowymi produktami. Śmieciarka Miecia uczy recyklingu.

– Odwiedzając interaktywną Miecię można prześledzić cykl życia butelki PET od momentu, gdy wyrzucamy ją do domowego kosza aż do momentu, kiedy powstaną z niej nowe produkty. Zobaczymy nie tylko to co dzieje się z nią w sortowni czy zakładzie przetwarzania, ale możemy dotknąć tworzywo, które powstaje w procesie recyklingu. Następnie obejrzeć rzeczy, które są z niego produkowane – opowiada o Mieci Anna Kamińska z Rekopolu.

Cały cykl życia butelki PET 

Butelki PET wszyscy znamy – są łatwo identyfikowalne. Używamy ich na co dzień – w pracy, w domu, na ulicy. Mało kto jednak wie, że do recyklingu trafia zaledwie co druga z nich. Dlaczego? Powodem jest nieprawidłowa segregacja, niewłaściwe sortowanie lub przygotowanie butelki – opróżnienie, zgniecenie, usunięcie naklejek. 

– Niezwykle ważne jest, aby do recyklingu trafiało ich jak najwięcej, aby dostawały drugie życie. Bez odpowiedniej segregacji jest to nie możliwe. Dlatego tak ważna jest edukacja. Miecia w zabawny i ciekawy sposób uczy dzieci – podsumowuje Anna Kamińska.

Śmieciarka Miecia już 8 maja będzie obecna na biegu charytatywny PCK Krwiobieg w Warszawie. Latem wyruszy w trasę po Polsce i zajrzy do wakacyjnych miejscowości.

Materiał powstał z okazji 20-lecia obecności na rynku w Polsce Rekopolu – Organizacji Odzysku Opakowań.