Tygodniowy przegląd informacji z sektora OZE i e-mobilności

Warszawa, 28.10.2024 (ISBnews) – Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora odnawialnych źródeł energii (OZE) i e-mobilności z okresu 21-25 października.

RYNEK OZE

Adaptacja do zmian klimatu: W Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace nad projektem, nakładającym na miasta powyżej 20 tys. mieszkańców obowiązek sporządzenia miejskiego planu adaptacji do zmian klimatu, podał resort. Projekt ma wkrótce trafić na Radę Ministrów.

Opłata rejestrowa: Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) planuje podwyższenie od przyszłego roku opłaty rejestrowej i opłaty rocznej dla wprowadzających na rynek baterie lub akumulatory, pojazdy, produkty w opakowaniach, opony oraz oleje smarowe, wynika z projektu rozporządzenia.

Ustawa o odpadach: Rząd ma zająć się podczas wtorkowego posiedzenia projektem nowelizacji ustawy o odpadach, której celem jest wprowadzenie podstawy prawnej do przekazania środków z rezerwy celowej gminom, które borykają się z problemem nielegalnie nagromadzonych odpadów, wynika z porządku obrad Rady Ministrów.

Ustawa wiatrakowa: Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) chce, by projekt nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej, zakładający zniesienie zasady 10H i ustalenie minimalnej odległości wiatraków od zabudowań na 500 m, trafił do Sejmu jeszcze w tym roku, wynika z wypowiedzi wiceministra Miłosza Motyki.

Wsparcie dla OZE w rolnictwie: Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie rolnikom pomocy dla interwencji przyczyniających się do ochrony środowiska i klimatu w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, podało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW).

Transformacja energetyczna: Odsetek firm w Unii Europejskiej, które zainwestowały w łagodzenie skutków zmiany klimatu i przystosowanie się do niej wynosi 61%, podał Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) w raporcie dotyczącym inwestycji.

Wsparcie dla ESG w rolnictwie: Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) – z Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) – i Heavy Finance UAB podpisały gwarancję portfelową w wysokości do 10,5 mln euro, aby wesprzeć przedsiębiorstwa rolne w Polsce i na Litwie w ich transformacji w kierunku zrównoważonego rozwoju, podały instytucje we wspólnym komunikacie.

Opłata za odpady: W Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace nad systemem odpowiedzialności producenckiej, zgodnie z którym wprowadzający odpady do obiegu gospodarczego będzie obciążany dodatkową opłatą, wynika z wypowiedzi minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski.

System kaucyjny: O ewentualnym przesunięciu o pół roku systemu kaucyjnego mogą zadecydować podmioty go prowadzące, wynika z autopoprawki, którą Ministerstwo Klimatu i Środowiska złożyło do projektu nowelizacji ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Projekt został skierowany na posiedzenie Rady Ministrów.

Raportowanie ESG: Małe i średnie firmy nie są przygotowane na raportowanie ESG, wynika z badania przeprowadzonego przez GS1 Polska we współpracy z Ośrodkiem Wspierania Ekonomii Społecznej (OWES). Ponad 62% ankietowanych nie zna aktualnie obowiązujących regulacji prawnych w zakresie ESG, a 49% nie wie, jakie obowiązki i ryzyka wynikają z dyrektywy CSRD. 80,7% nie zna założeń cyfrowego paszportu produktowego. W dodatku 87,4% badanych nie mierzy w ogóle śladu węglowego, a 91,2% nie zna zakresów jego mierzenia.

Dekarbonizacja: Drugi odczyt indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki (IDPG), zaprezentowany przez Qemeticę, Pracodawców RP oraz Instrat, wyniósł 61 pkt w I półroczu 2024 roku 0 bez zmian względem pierwszego odczytu za 2023 rok.

Greenwashing: Wśród 50% polskich konsumentów zainteresowanie komunikacją firm w zakresie zrównoważonego rozwoju wzrosło w ciągu ostatnich 5 lat. Jednocześnie, nieco ponad jedna czwarta z nich coraz mniej ufa przekazywanym przez firmy informacjom. Dlatego też większość osób popiera przyjęcie surowszych przepisów dotyczących greenwashingu, wynika z raportu Circular Voice przygotowanego przez Stena Recycling.

E-MOBILNOŚĆ: INFRASTRUKTURA

Ustawa o elektromobilności: Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje m.in. wprowadzenie obowiązku tworzenia stref czystego transportu, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

E-MOBILNOŚĆ: POJAZDY

Rynek e-aut: 53% przedstawicieli polskiej branży motoryzacyjnej uważa, że w 2035 r. to chiński producent będzie liderem sprzedaży samochodów elektrycznych w Europie, wynika z badania "MotoBarometr 2024. Nastroje w automotive w Europie", przeprowadzonego przez firmę Exact x Forestall (dawniej Exact Systems).

Rejestracje e-aut: W Polsce zarejestrowano 1 506 nowych osobowych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV) we wrześniu 2024 r., wynika z PEVO Index, przygotowywanego wspólnie przez Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności (PSNM), IBRM Samar oraz Otomoto. Najpopularniejsze modele e-pojazdów to Tesla Model 3, Tesla Model Y i Audi Q4 e-tron. Najwięcej punktów ładowania funkcjonuje w Warszawie (634), Gdańsku (317) i Szczecinie (266).

Baterie: Wraz z coraz większą popularnością samochodów elektrycznych, zapotrzebowanie na baterie wzrośnie czterokrotnie – do 4,1 tys. GWh w 2030 roku, w porównaniu do 1 tys. GWh w 2023 r., wynika z prognozy firmy doradczej Bain & Company.

ROZWÓJ BIZNESU

Rubicon Partners: Sprzedał swój pakiet akcji w spółce Eway, podał fundusz. Jest to szósty w tym roku exit Rubicon Partners, po jednym całkowitym i czterech częściowych wyjściach ze spółek portfelowych.

PKO BP: Strategia grupy kapitałowej na lata 2025-2027 zakłada m.in. ponad 20% udziału w finansowaniu bankowym transformacji energetycznej Polski, podał bank.

Orange Polska: Zapowiadana nowa średniookresowa strategia będzie obejmowała m.in. przegląd opcji dla dalszej działalności związanej z odsprzedażą energii elektrycznej skupionej w spółce OrangeEnergia, poinformował rzecznik operatora Wojtek Jabczyński. Wybrany model dalszego rozwoju może uwzględniać różne opcje właścicielskie, dodał.

Axpo: W ramach swojej pierwszej inwestycji w Polsce, przejęło od prywatnych akcjonariuszy biogazownię w województwie zachodniopomorskim, która produkuje zieloną energię głównie z odpadów rolniczych, podała spółka. Polska jest jednym z pięciu krajów Europy, w których Axpo zdecydowało się wejść na rynek biogazu. W najbliższych latach firma planuje rozwijać kolejne projekty biogazowe w kraju.

Qemetica: W dalszym ciągu jest zainteresowana projektem modułowych małych reaktorów jądrowych (SMR), poinformował ISBnews dyrektor strategii Piotr Szlagowski-Budacz.

Polenergia: Adam Purwin zrezygnował z pełnienia funkcji członka rady nadzorczej Polenergii i został powołany na wiceprezesa zarządu z dniem 19 października br. do 31 grudnia br. Po tej dacie obejmie funkcję prezesa, podała spółka. Na członka rady nadzorczej został powołany Mikołaj Franzkowiak.

Sundragon: RSY – spółka zależna Sundragon działająca w segmencie obronnym – zawarła z Wielton Defence umowę pozwalającą obu spółkom zaoferować klientom nowe produkty, na które jest duże zapotrzebowanie; dla Grupy Sundragon rynek technologii obronnych jest bardzo ciekawy, poinformował ISBnews prezes Sundragon Adam Januszko.

KONTRAKTY I WDROŻENIA

Polenergia: Spółki projektowe MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, w których Polenergia posiada 50% udziałów, rozwijające – w ramach wspólnego przedsięwzięcia z Equinor Wind Power – projekty budowy dwóch morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III, podpisały cztery umowy na czarter statków do transportu załogi, podała Polenergia. Łączna wartość umów jest szacowana na 27,3 mln euro.

Polenergia: Polenergia Sprzedaż – spółka z Grupy Polenergia – podpisała kontrakt ze Strabagiem na dostawę zielonej energii z odnawialnych źródeł, podała Polenergia.

PEJ: Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) podpisały umowę z Budimeksem na projekt drogi technicznej do konstrukcji morskiej MOLF (ang.: Marine Off-Loading Facility) – konstrukcji do morskiego transportu elementów elektrowni jądrowej, podała spółka. Droga zostanie oddana do użytku pod koniec 2026 roku, około dwa lata przed planowanym terminem wylania pierwszego betonu jądrowego elektrowni Lubiatowo-Kopalino.

Odwierty geotermalne: Przedstawiciele Kalisza, Barlinka, Kazimierza Biskupiego, Kruszwicy, Polic, Włocławka i Wrześni podpisali umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na próbne odwierty geotermalne, podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Ponad 71 mln dofinansowania ma pomóc rozpoznać zasoby złóż wód termalnych i tym samym umożliwić ich późniejsze wykorzystanie na przykład w ciepłownictwie.

Gospodarka wodno-ściekowa: Minister rolnictwa i rozwoju wsi zawarł 16 umów z samorządami województw. Tym samym powierzył samorządom część zadań mających na celu uruchomienie naborów dot. inwestycji w zrównoważoną gospodarkę wodno-ściekową na terenach wiejskich, podał resort.

mLeasing: Uruchomił platformę internetową "zielona transformacja", która wesprze małe i średnie przedsiębiorstwa w obniżeniu kosztów związanych z energią oraz redukcją emisji CO2, podała spółka.

Autobusy wodorowe: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przekaże blisko 70 mln zł na zakup 20 nowych autobusów wodorowych dla Rzeszowa, podał fundusz.

Wedel: Opublikował trzeci raport zrównoważonego rozwoju, z którego wynika m.in. że spółka zmniejszyła emisje gazów cieplarnianych wynikającą ze zużycia paliw o 30% (w roku 2023 względem roku bazowego 2019). Od 2020 roku Wedel korzysta również z energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych, dzięki czemu może uniknąć emisji około 12 tys. ton CO2 rocznie. Zmniejszył też zużycie papieru o ok. 90 ton rocznie. 

Grupa Muszkieterów: Sieć Intermarché uruchomiła nową stację paliw w Olsztynie. Punkt należący do lokalnych przedsiębiorców, Elwiry i Piotra Kucharskich, to czwarta, w pełni zautomatyzowana stacja Intermarché w Polsce, funkcjonująca w koncepcie "light". Nowo otwarty obiekt jest jednocześnie czwartą stacją Intermarché uruchomioną w tym roku i 72. punktem sieci w kraju.

PKO BP: Bank został wyłącznym organizatorem, agentem, kredytodawcą i bankiem hedgingowym przy transakcji finansowania akwizycji Grupy CGH, wiodącego dostawcy rozwiązań inżynieryjnych dla magazynowania energii i procesów przemysłowych w rejonie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka), przez H.I.G. Capital, wiodący globalny fundusz private equity. Finansowanie umożliwi dalszy rozwój Grupy na światowych rynkach.

Skłodowski: Firma zajmująca się sprzedażą hurtową i detaliczną nawozów dla rolnictwa realizuje we współpracy z firmą Hynfra Projekt oparty o zielony amoniak. Obejmuje on budowę instalacji do produkcji zielonego amoniaku z wykorzystaniem energii odnawialnej. Instalacja będzie oparta na technologii elektrolizy zasilanej energią z farm wiatrowych i fotowoltaicznych, co umożliwi bezemisyjną produkcję amoniaku.

Ocean Winds: Podpisało umowę z Bureau Veritas Polska na certyfikację morskiej farmy wiatrowej BC-Wind. Certyfikacja obejmie kompleksową ocenę projektu na wszystkich etapach realizacji, od projektowania po uruchomienie, co zapewni zgodność z najwyższymi standardami bezpieczeństwa i jakości. W ramach procesu certyfikacji zostaną wydane dwa kluczowe certyfikaty wymagane przepisami polskiego prawa.

Źródła: depesze ISBnews, informacje ze spółek i organizacji

(ISBnews)