Rada Przedsiębiorczości zaapelowała o przesunięcie systemu kaucyjnego na 1 stycznia 2026 r

Warszawa, 24.10.2024 (ISBnews) – Rada Przedsiębiorczości zaapelowała w liście do premiera Donalda Tuska o podjęcie pilnych działań legislacyjnych mających na celu przesunięcie terminu wejścia w życie systemu kaucyjnego do 1 stycznia 2026 r., podała Konfederacja Lewiatan, która jest członkiem Rady.

"Po ponad 3 latach prac nad przepisami wprowadzającymi system kaucyjny na opakowania po napojach rząd poprzedniej kadencji przyjął ustawę na jednym z ostatnich posiedzeń parlamentu we wrześniu 2023 r. Nowe rozwiązania mają zostać wprowadzone już w styczniu 2025 r. […] Pomijając całkowicie merytoryczne argumenty 'za' bądź 'przeciw' konkretnym rozwiązaniom prawnym pragniemy podnieść, że stworzenie funkcjonalnego i wydajnego systemu, który będzie czynił zadość wymogom polskiego i unijnego prawa, jest niemożliwe w ciągu zaledwie jednego roku. Na dwa i pół miesiąca przed uruchomieniem systemu kaucyjnego rynek nie tylko nie ma przygotowanych odpowiednich rozwiązań, ale również całkowicie brakuje świadomości społecznej dotyczącej jego wprowadzenia i wymogów, jakie są stawiane obywatelom" – czytamy w komunikacie.

Rada podkreśliła, że uchwalone w 2023 r. przepisy spowodowały liczne konflikty i napięcia między interesariuszami, które generują dodatkowe koszty, a Ministerstwo Klimatu i Środowiska co prawa przygotowało zmiany do projektu ustawy, jednak nadal nie uzyskały one notyfikacji Komisji Europejskiej.

"Należy mieć na uwadze, że z dniem 1 stycznia 2025 r. wprowadzenie systemu kaucyjnego oznaczać będzie ogromny chaos zarówno wśród producentów, punktów handlowych, jak i konsumentów. Operatorzy systemu, obecnie 4, a w przyszłości może być ich znacznie więcej, będą musieli podpisać umowy z około 80 tysiącami sklepów. Niezbędne jest opracowanie rozwiązań technicznych i systemów IT w zakresie rozliczania kaucji. Konieczne jest opracowanie nowych etykiet i szat graficznych uwzględniających nowe wymogi. Nie jest realne, aby zrealizować to w ciągu zaledwie dwóch nadchodzących miesięcy" – podkreślono.

"Mając powyższe na uwadze zwracamy się do pana premiera z apelem o podjęcie pilnych działań legislacyjnych mających na celu przesunięcie terminu wejścia w życie systemu kaucyjnego do 1 stycznia 2026 r. oraz wprowadzenie zaproponowanych poprawek w projekcie nr UD 45. Pozwoli to na lepsze dostosowanie się rynku do nowych wymogów, zbudowanie większej świadomości konsumentów oraz uwzględnienie potencjalnych uwag i postulatów płynących również ze strony władz samorządowych. Prosimy także o niekaranie przedsiębiorców za brak zrealizowania obowiązku zbiórki opakowań w 2025 r. w związku z przełożeniem terminu wejścia w życie systemu kaucyjnego" – napisali sygnatariusze apelu.

W piątek wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska poinformowała, że resort złożył autopoprawkę w sprawie przesunięcia systemu kaucyjnego o sześć miesięcy.

Wcześniej w ub. tygodniu Hennig-Kloska zapowiadała, że jej resort rozważa przesunięcie wejścia w życie systemu kaucyjnego o około pół roku. Ministerstwo Klimatu i Środowiska informowało zaś do tej pory, że nie planuje żadnych zmian w założeniach systemu kaucyjnego w Polsce, w tym terminu jego uruchomienia, planowanego na 1 stycznia 2025 r. System dotyczy placówek handlowych powyżej 200 m2.

Systemem kaucyjnym mają zostać objęte: puszki aluminiowe do 1 l, butelki szklane wielorazowego użytku do 1,5 l oraz butelki z tworzywa sztucznego, czyli butelki PET do 3 l. Opakowania po mleku i produktach mlecznych zostaną wyłączone z systemu kaucyjnego. Przy zakupie napoju w opakowaniu z logotypem od klienta pobierana będzie kaucja, która zostanie doliczona do ceny napojów dopiero przy kasie. Kaucję będzie można odebrać przy zwrocie opakowani, przy czym w celu odzyskania kaucji nie będzie wymagane okazanie paragonu.

Rada Przedsiębiorczości to forum współpracy przedstawicieli 9 największych organizacji reprezentujących przedsiębiorców i pracodawców w Polsce. Rada reprezentuje blisko 330 tys. pracodawców zatrudniających ponad 8 mln pracowników. Aktualnie Radzie przewodniczy Federacja Przedsiębiorców Polskich. Członkowie: ABSL, Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, Związek Rzemiosła Polskiego.

(ISBnews)