MAP: Ew. decyzja ws. elektrowni jądrowej w Koninie po badaniach; mogą potrwać kilka lat

Warszawa, 29.08.2024 (ISBnews) – Ewentualna decyzja w sprawie budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim będzie mogła zostać podjęta dopiero po zakończeniu wszystkich niezbędnych badań i analiz, które mogą potrwać nawet kilka lat, wynika z informacji Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP).

"Ministerstwo Aktywów Państwowych zwróciło się z prośbą do PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. o przedstawienie wyjaśnień [dot. planu budowy elektrowni jądrowej w Koninie]. Spółka podkreśliła, że projekt budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim znajduje się jeszcze na bardzo wstępnym etapie przygotowań, a ewentualna decyzja o jego realizacji będzie mogła zostać podjęta dopiero po zakończeniu wszystkich niezbędnych badań i analiz" – napisał wiceminister w tym resorcie Jacek Bartmiński.

"To bardzo wymagający i kluczowy dla inwestycji etap projektu, którego realizacja zajmuje nawet kilka lat" – podkreślił wiceminister.

W maju prezes Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) Dariusz Marzec poinformował, że spółka jest  "bardzo daleko" od podejmowania decyzji dotyczącej ostatecznego udziału w projekcie budowy elektrowni jądrowej w Koninie, wspólnie z ZE PAK.

PGE PAK Energia Jądrowa w listopadzie 2023 uzyskała od ministra klimatu tzw. decyzję zasadniczą ws. budowy drugiej elektrowni jądrowej.

PGE PAK Energia Jądrowa to spółka powołana w kwietniu ub. roku przez PGE i ZE PAK. Celem i zadaniem spółki ma być udział w planowanej realizacji budowy elektrowni jądrowej w Koninie/Pątnowie w Wielkopolsce. Ma ona za zadanie przygotować trzy elementy inwestycji: studium wykonalności, badania terenu, lokalizacji oraz ocenę oddziaływania na środowisko na potrzeby planowanej budowy elektrowni jądrowej.

Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25%, a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

(ISBnews)