Smart Cities głównym narzędziem zrównoważonej turystyki

Miasta na świecie wdrażają ideę smart cities. Polega ona na łączeniu tradycyjnej infrastruktury z inteligentną technologią w celu poprawy bezpieczeństwa publicznego, jakości życia i zarządzania środowiskiem. Ośrodki turystyczne zaczęły zdawać sobie sprawę, w jaki sposób technologie te mogą pomóc w zrównoważonym rozwoju, dostępności, innowacjach biznesowych. Także w budowaniu marki i marketingu miejsc docelowych oraz ochronie dziedzictwa kulturowego. 

Badania przeprowadzone na uniwersytetach Harvarda i Cornell, dotyczące obciążenia infrastruktury spowodowanej turystyką, wykazały, że śledzenie kosztów turystyki na poziomie usług użyteczności publicznej może pomóc miastom zrozumieć jej udział w ich infrastrukturze. Narzędzia informatyczne powinny śledzić 5 kluczowych obszarów: zużycie energii, wody, ilość odpadów i ścieków, kapitał społeczny oraz dziedzictwo kulturowe.

Partnerstwa publiczno-prywatne

Rozwiązaniami inteligentnego miasta powinny kierować samorządy lokalne. Jednak miasta takie jak Singapur, Amsterdam, Barcelona, Kopenhaga, Dubaj, Londyn i Nowy Jork zintegrowały dane sektora prywatnego z danymi instytucji publicznych. Takie partnerstwa publiczno-prywatne są również motorem innowacji. W innych miastach wdrożono technologię, która bezpośrednio zajmuje się kwestiami związanymi z turystyką. W Cinque Terre i we Florencji nowe aplikacje turystyczne monitorują przepływ turystów w czasie rzeczywistym za pomocą danych z telefonów komórkowych. Następnie sugerują odwiedzającym najmniej zatłoczone szlaki i atrakcje.

Nowoczesne narzędzia powinny uwzględniać również angażowanie mieszkańców. Dane te mogą pomóc w planowaniu turystyki, umożliwiając zarządcom ośrodków przyjęcie podejścia skoncentrowanego na mieszkańcach. Barcelona opracowała platformę cyfrową, dzięki której mieszkańcy mogą łatwiej przekazywać opinie na temat nowego prawodawstwa. Także przedstawiać propozycje polityczne i przekazywać wątpliwości władzom miejskim. Dubaj wdrożył narzędzie do rejestrowania nastrojów na żywo o nazwie Smart Dubai Happiness Meter. 

Zintegrowane działania w kierunku smart cities budują most pomiędzy branżą turystyczną, władzami miast a mieszkańcami W efekcie pozwoli to zaoszczędzić czas i pieniądze. Umożliwi także lepsze zarzadzanie zasobami oraz zmniejszy negatywny wpływ wzmożonego ruchu turystycznego na środowisko naturalne oraz mieszkańców.

Europejska Stolica Zrównoważonej turystyki

W ostatnich latach Komisja Europejska zainicjowała program Smart Tourism Destinations, którego celem jest promowanie inteligentnej i zrównoważonej turystyki w UE. Także tworzenie sieci i wzmacnianie ośrodków turystycznych oraz ułatwianie wymiany najlepszych praktyk. W tym roku Komisja Europejska ogłosiła pod nazwą „Europejska Stolica Inteligentnej Turystyki 2025”. Ośrodki turystyczne w całej Europie mają zgłaszać swoje innowacyjne praktyki w zakresie inteligentnej i zrównoważonej turystyki, aby stać się wiodącymi przykładami w Europie.